Asset Publisher
Jesień się zaczyna.
Jesień – jedna z czterech podstawowych pór roku w przyrodzie w strefie klimatu umiarkowanego. Charakteryzuje się umiarkowanymi temperaturami powietrza z malejącą średnią dobową oraz najwyższym w skali roku opadem atmosferycznym.
Dziś 22 września rozpoczęła się jesień astronomiczna (w momencie równonocy jesiennej). Pierwszy dzień jesieni kalendarzowej rozpocznie się w środę, 23 września.
Puszcza Białowieska obecnie jest w okresie tzw. wczesnej jesieni. Jej początek zwiastuje masowe owocowanie czerwonej borówki brusznicy jak też zauważalna stopniowa zmiana barwy (żółknięcie) liści krzewów i drzew. Taki stan będzie trwał do początku października, aby następnie ustąpić miejsca wielobarwnej królowej - pełnoprawnej jesieni.
Jesienią świat roślin i zwierząt powoli przygotowuje się do zimowego odpoczynku.
W słoneczne dni baczny obserwator może zauważyć zjawisko „babiego lata” – na cienkich nitkach pająki, które je uprzędły, przenoszą się szukając schronienia na zimę.
W zbiornikach wodnych i okolicach podmokłych obserwować można płazy, które korzystają z ostatnich słonecznych dni i braku bociana, aby za chwilę udać się w miejsce zimowej hibernacji.
Natomiast na nasłonecznionych i suchych polankach leśnych można spotkać wylegujące się gady, które także lada chwila wyruszą w miejsca zimowego spoczynku.
Świat ptaków również czuje jesień. Odlatują ptaki wędrowne natomiast kopciuszek, szpak zwyczajny i rudzik zaczynają swoje charakterystyczne jesienne śpiewy. Pomału przylatują już do nas ptaki z okolic północno-wschodniej Europy.
Zwierzęta gorączkowo przygotowują się do zimy – teraz jest ostatni dzwonek na gromadzenie zapasów.
Czy nadejście jesieni sprawi, że za oknem będzie szaro i buro? Miejmy nadzieję że nie! Jak na razie przedjesienna pogoda była bardzo przyjemna. Wrzesień dotychczas był wyjątkowo ciepły, choć noce stały chłodniejsze.