Asset Publisher Asset Publisher

Jemioła – „całuśny” półpasożyt.

Jemioła pospolita, jemioła biała, strzęśla (Viscum album L.)

Jemioła ma zdolność prowadzenia fotosyntezy i dlatego powszechnie uważa się, że jej wpływ na drzewo-gospodarza jest niewielki poprzez pobierania wody i soli mineralnych. Roślina z tego względu zaliczana jest do półpasożytów. Jest to jednak mylne, ponieważ w okresach suszy aparaty szparkowe jemioły mogą być otwarte, co zwiększa deficyt wody w drzewie. Jednocześnie jemioła oprócz wody i soli mineralnych pobiera również produkty fotosyntezy od  gospodarza – od niego pochodzi od 23 do 45% węgla w jemiole.

Jeśli jemioły na drzewie jest bardzo dużo, osłabia je do tego momentu iż po jakimś czasie gospodarz usycha.

Późną jesienią i w zimie na końcach pędów jemioły dojrzewają niewielkie białe kuliste jagody, wypełnione kleistą substancją.

Jemioła przede wszystkim kojarzy się ze świętami. To właśnie pod nią dwie osoby, które się spotkały, muszą dać sobie całusa.

Jednakże jemioła to nie tylko całowanie. Ma jeszcze inną symbolikę. Jej gałązki powieszone nad piecem kuchennym czy kominkiem w salonie mają chronić przed pożarem i piorunami. Stroik z jemioły wiszący nad stołem ma gwarantować domownikom szczęście i dostatek. A życzenia składane w jego pobliżu mają się spełniać w 100%.

Jednak czy jemioła ma jakieś właściwości, którymi może nas uraczyć?

Jak się okazuje tak.

Jemiołę oraz jej właściwości lecznicze i występowanie jako pierwszy opisał Teofrast, który był uczniem Arystotelesa.

Jeżeli mamy zamiar wykorzystać jemiołę pospolitą w celach prozdrowotnych, zbierajmy ją w okresie zimowym. Pędy jemioły pospolitej suszy się w pęczkach, które należy rozwiesić w przewiewnym, suchym miejscu.

Jemioła zawiera flawonoidy, aminy, trójterpeny i kwasy organiczne, wiskotoksyny, związki śluzowe, sole mineralne.

Od dawna znane są jej właściwości, które pozytywnie wpływają na nadciśnieniowców. W łagodnych postaciach nieprawidłowego ciśnienia krwi jemioła pospolita może być zastosowana jako jedyny zażywany lek.

Jemioła pospolita znalazła zastosowanie również jako środek uspokajający. Co więcej, odwaru z jagód tego krzewu można używać w leczeniu uporczywego kaszlu.

Jemioła ma pozytywne działanie na osoby, które zmagają się z miażdżycą. Co więcej, obniża ciśnienie krwi, uspokaja skołatane serce, przyspiesza przemianę materii oraz wzmaga pracę trzustki, działa ogólnie wzmacniająco. Warto znaleźć miejsce w swojej domowej apteczce na jemiołę pospolitą.

Niestety należy mieć świadomość, że co za dużo to niezdrowo.  Mogą więc wystąpić objawy zatrucia takie jak: drgawki, krwawe biegunki czy halucynacje. Dlatego należy ostrożnie podchodzić do jej silnego działania.