Asset Publisher Asset Publisher

JAKIE PTAKI SPOTKAMY PRZY KARMNIKU?

W ciągu ostatnich dni zawitała do nas „Bestia ze wschodu” i w Puszczy zapanowało drobne -20 stopni. Szczególnie teraz – podczas tak niskich temperatur, ptaki trzymają się w pobliżu karmników i mamy wspaniałą możliwość ich bliskiej obserwacji.

W poprzednich artykułach na naszej stronie internetowej, zamieściliśmy wpisy dotyczące dokarmiania drobnych ptaków oraz zaproponowaliśmy metodę prostego, samodzielnego przygotowania szyszek tłuszczowych, zawierających różne nasiona.

Skoro na zewnątrz mamy pozawieszane kule, szyszki i drewniane karmniki – pora na przybliżenie różnych gatunków ptaków, które możemy przy nich zaobserwować. W serii najbliższych artykułów, zaprezentuję Państwu cechy charakterystyczne oraz ciekawostki dotyczące odwiedzających nas skrzydlatych przyjaciół. Wydawać by się mogło, że przy karmniku spotkamy wyłącznie ziarnojady… Ale nie jest to prawda! Mówi się, że każdy karmnik ma swojego krogulca, który także liczy na regularne dokarmianie… Jednak zdecydowaną większość naszych gości stanowią sikory oraz wspomniane ziarnojady, czyli gatunki należące do rodziny łuszczakowatych (Fringillidae) – zięby, jery, grubodzioby, gile, dzwońce, czy czyże. Regularnie pod karmniki przylatują także trzandle i kowaliki, a nawet leniuszki-rudziki, które w przeciwieństwie do większości swoich przedstawicieli, nie udały się w zimową podróż. Nie możemy zapominać także o dzięciołach i skrzeczących sójkach oraz stadach jemiołuszek i kwiczołów, chętnie żerujących na wiszących na drzewach jabłkach. Niektóre karmniki przyciągają wiewiórki, a jeszcze inne jelenie, które jak się okazuje – wyjątkowo chętnie spożywają niełuskane ziarno słonecznika…

Zachęcam także do śledzenia transmisji żubry-online, gdzie oprócz naszego króla Puszczy, można zobaczyć przylatujące do ptasich pyz różne gatunki skrzydlatych mieszkańców Puszczy. Dzięki ustawieniu nowego drewnianego, wyjątkowo pojemnego karmnika, można przeprowadzić wiele interesujących obserwacji przyrodniczych online.