Asset Publisher
Jak na kurki to tylko do Puszczy.
W Puszczy Białowieskiej zaczyna się grzybowy sezon. Jest ciepło a przy tym dość wilgotno dla grzybów idealne warunki. W lasach Nadleśnictwa Browsk grzybiarze znajdują już pierwsze okazy pieprznika jadalnego czyli kurki a regionalnie zwanego też liską, lisiczką.
Jest to bardzo pospolity grzyb, jego owocniki wyrastają w różnego typu lasach, na całym obszarze kraju od czerwca do października.
Kurka lubi piaszczyste i kwaśne gleby, rośnie pojedynczo, gromadnie oraz tworzy szeregi.
A skoro sezon grzybowy można uznać za otwarty, warto przypomnieć sobie parę cennych rad dotyczących grzybów.
Leśnicy radzą;
- Najważniejsze jest to, że musimy mieć wiedzę na temat gatunków grzybów jadalnych. Tak, więc grzyby budzące nawet najmniejsze wątpliwości lepiej pozostawić w miejscu, w którym rosną.
- Pamiętajmy również, iż grzyby, mimo że smaczne nie powinny trafić do diety małych dzieci, nawet, jeśli jesteśmy przekonani, że są jadalne.
- Kolejna istotna kwestia to odpowiedni ekwipunek. Podczas wizyty w lesie niezbędne są odpowiednie buty, najlepiej kalosze, ale mogą to być również tenisówki, spodnie (koniecznie włóż długie spodnie i koszulę z długimi rękawami). Na głowę nałóż czapkę z daszkiem lub kapelusz.
- Ponadto grzybiarzowi konieczny jest nożyk do obcinania grzybów i koszyk (pod żadnym pozorem torebka foliowa lub plastykowe wiadro!).
- Warto również zabrać telefon komórkowy, który może okazać się nieoceniony, gdy zgubimy się podczas grzybobrania.
- Nie wolno zbierać grzybów na terenach chronionych: w rezerwatach przyrody (odstępstwem od tego są specjalnie wyznaczone szlaki grzybowe) i w parkach narodowych.
- Nie zbieraj grzybów chronionych i nie niszcz tych trujących. Są w lesie tak samo niezbędne jak i grzyby jadalne.
Przestrzegając wszystkich tych zaleceń wyprawa na grzyby będzie nie tylko doskonałym sposobem na zdrowe spędzenie wolnego czasu, ale także wstępem do przyrządzenia smakowitej domowej uczty.
zdjęcia; Andrzej Melesz