Asset Publisher Asset Publisher

JAK DOKARMIAĆ DROBNE PTAKI?

Na to pytanie można udzielić wielu różnych odpowiedzi, ale jedna z nich jest najważniejsza. Jak dokarmiać ptaki? Przede wszystkim – odpowiedzialnie.

Na początku powinniśmy zadbać o odpowiednie miejsce dokarmiania – ptaki powinny czuć się bezpiecznie. Ważne, by przylot do karmnika nie narażał ich na atak drapieżników, ani na kolizję z szybą. Najlepiej aby karmnik był usytuowany z daleka od okien, w odpowiedniej odległości od drzew i krzewów. Dodatkowo nie należy go umiejscawiać zbyt nisko, optymalna wysokość to ok. 1,5 m. Karmnik powinien być zadaszony, aby wsypany pokarm nie namakał.

Pamiętaj, że…
ptaków nie należy dokarmiać chlebem, ani żadnymi solonymi produktami!
Bardzo istotne jest czym dokarmiamy ptaki. Można kupić gotowe mieszanki ziaren, pyzy tłuszczowe lub można sporządzić autorską kompozycję. Drobne ptaki najchętniej będą odwiedzać karmnik wypełniony pestkami słonecznika, ale różnorodność serwowanych ziaren może przyciągnąć inne gatunki np. trznadle chętnie będą dziobać proso. Jeśli zdecydujemy się na wywieszenie słoniny – trzeba pamiętać, aby ją wymieniać co ok. 2 tygodnie. Wiszące jabłka mogą przyciągnąć stada jemiołuszek, a drobne owoce – zimujące u nas czasem kosy.

Bardzo istotne jest nasze odpowiedzialne podejście – kiedy już je rozpoczniemy dokarmianie, należy to robić regularnie. Jednocześnie trzeba zapewnić czystość w karmniku i nie sypać nadmiaru ziarna.