Asset Publisher Asset Publisher

IDEALNY CZAS NA OBSERWACJĘ TRASZEK

Jeśli podczas spacerów natraficie na mały zbiornik wodny, to koniecznie wypatrujcie tych sympatycznych płazów.

Te interesujące zwierzęta bardzo łatwo jest zaobserwować właśnie teraz, podczas pory godowej. Pan Michał Androsiuk – podleśniczy leśnictwa Gnilec, nagrał kilka filmików z traszką zwyczajną (Triturus vulgaris) w roli głównej, w okolicach zbiorników na Gnilcu.

Samiec tego gatunku ma ok. 10 cm długości i przybiera podczas godów ciemne cętki. Wzdłuż jego grzbietu przebiega grzebień, który sięga aż do końca ogona. Nieco mniejsza samica ubarwiona jest skromniej – ma brązowawy wierzch ciała z drobnymi plamkami i żółtopomarańczowy spód w cętki.

Po zimowaniu w norkach, samce jako pierwsze docierają do zbiorników wodnych i wyczekują tam samic, przybierając w międzyczasie szatę godową. Po zapłodnieniu samica składa pojedynczo ok. 100-300 jaj, przytwierdzając każde z osobna do liści roślin wodnych. Rozwój małych traszek trwa ok. 3-4 miesięcy, poprzez żyjący w wodzie etap larwy, aż do zaniku skrzeli i rozwinięcia się płuc u dorosłych osobników, które prowadzą lądowy tryb życia. Traszki żywią się owadami, dżdżownicami, pająkami i ślimakami, a aktywne są nocą, z wyjątkiem okresu godowego, kiedy spotkać je można także w dzień. Po czasie godów, samce zmieniają szatę na spoczynkową i stają się podobne do samic.

Traszka zwyczajna jest na terenie Puszczy częściej spotykana niż większa od niej traszka grzebieniasta (Triturus cristatus). Obydwa gatunki są prawnie chronione.