Asset Publisher Asset Publisher

GOŚCINNE ZAJĘCIA O PTAKACH W NADLEŚNICTWIE SUPRAŚL

W poniedziałek 20 lutego br. w odpowiedzi na zaproszenie Nadleśnictwa Supraśl, odbyły się zajęcia edukacyjne połączone z obrączkowaniem ptaków. Wzięli w nich udział uczniowie klasy 6A Zespołu Szkół Sportowych w Supraślu.

Kiedy przyjechałam do Nadleśnictwa Supraśl, pogoda pozostawiała wiele do życzenia, a poniedziałkowy poranek nie zapowiadał się optymistycznie. Silny wiatr zginał drzewa i padała lekka mżawka. Zamiast tłumu ptaków korzystających z karmników pod biurem, świeciła pustka.

Mimo to, wraz z Panią Hanną Siekierską - specjalistą SL ds. edukacji leśnej w Nadleśnictwie Supraśl i młodzieżą, postanowiliśmy wspólnymi siłami rozstawić specjalne sieci przeznaczone do odłowu ptaków. Uczniowie dzielnie trzymali tyczki i wbijali w zamarzniętą ziemię paliki. Po sprawnym rozstawieniu dwóch sieci, poszliśmy ogrzać się do świetlicy nadleśnictwa. Podczas oczekiwania na złapanie się ptaków, została wyświetlona prezentacja. Jeden z uczniów przypomniał zasady korzystania z lornetki, a cała grupa powtórzyła sobie informacje na temat sposobu przetrwania zimy przez różne gatunki zwierząt, a w szczególności ptaki. Omówiliśmy poszczególne części ciała ptaka oraz budowę skrzydła. Nie zabrakło informacji dotyczących budowy bezpiecznego karmnika i jego pożądanej zawartości. Oczywiście najważniejszym tematem było rozpoznawanie gatunków ptaków, które chętnie korzystają z karmników i metody ich znakowania.

Udało nam się odłowić 20 osobników ptaków z czterech różnych gatunków: bogatkę, kowalika, czyże oraz dzwońce. Każdy z nich dostał aluminiową obrączkę, na której widnieje niepowtarzalny kod składający się z ciągu liter oraz cyfr – ptasi „dowód osobisty". Podczas samego procesu obrączkowania rejestruje się numer obrączki ptaka, gatunek, płeć i wiek oraz dokonuje się pomiarów – przeważnie długości skrzydła i ogona oraz ilości gromadzonego otłuszczenia. Dzięki odczytom założonych obrączek możemy poznać m.in. wiek ptaka oraz trasę jego przemieszczenia.

Każdy z uczestników zajęć miał możliwość samodzielnego wypuszczenia złapanego ptaka na wolność. Zajęcia zakończyło wspólne ognisko, a uczniowie mimo niesprzyjającej pogody wyglądali na zadowolonych.

Nadleśnictwu Supraśl dziękuję za zaproszenie!

 

Odczytałeś numer obrączki u ptaka lub znalazłeś samą obrączkę? Zgłoś tę informację koniecznie do Stacji Ornitologicznej MiIZPAN!