Asset Publisher Asset Publisher

FINAŁ AKCJI „DOKARMIAJ PTAKI Z LEŚNIKIEM”

W ubiegłą niedzielę (26.11 br.) na terenie jednej z białostockich galerii handlowych odbył się finał akcji „Dokarmiaj ptaki z leśnikiem”.

Akcja była zorganizowana przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Białymstoku wraz z Nadleśnictwami Białowieża, Browsk, Hajnówka, Supraśl i Czarna Białostocka i miała na celu przedstawienie zagadnień związanych z dokarmianiem ptaków. Akcję rozpoczęły audycje radiowe z konkursami na antenie Radia Białystok, które były realizowane w ubiegłym tygodniu. Leśnicy opowiadali o skrzydlatych gościach naszych karmników oraz o sposobach pomagania ptakom zimą.

Finał akcji „Dokarmiaj ptaki z leśnikiem” odbył się na terenie Atrium Biała, gdzie leśnicy przygotowali specjalne stoisko, które cieszyło się dużym zainteresowaniem. Była na nim możliwość samodzielnego wykonania kuli tłuszczowej dla ptaków. Najpierw należało przygotować sobie sosnową lub świerkową szyszkę i zawiesić na niej sznurek z pętelką. Następnie włożyć rękawiczki i rozgnieść smalec z ziarnem słonecznika, prosem, owsem i płatkami owsianymi, w dowolnych proporcjach. Końcowym etapem produkcji kul było oblepianie szyszek mieszanką tłuszczową. Każdy z uczestników warsztatów mógł wziąć ze sobą własnoręcznie wykonaną kulę tłuszczową. W międzyczasie leśnicy opowiadali chętnie nie tylko o dokarmianiu, ale także o ptasich zwyczajach. A goście, którzy nie mieli czasu wykonać kuli dla ptaków samodzielnie, mogli wziąć kule wykonane przez leśników i wywiesić je na własnym podwórku.

Mam nadzieję, że zaprezentowane na stoisku ręcznie wykonane karmniki, posłużyły komuś jako inspiracja do budowy własnego. Pamiętajmy jednak, że jeśli zaczniemy dokarmiać ptaki, powinniśmy to robić systematycznie!