Asset Publisher Asset Publisher

Ferie czas zacząć!

W województwie podlaskim dziś rozpoczęły się ferie zimowe.

Jazda na sankach, nartach, lepienie bałwana, wojna na śnieżki - pomysłów na to, by fajnie spędzić ten czas jest wiele.

Niezależnie od tego, jaki rodzaj rekreacji wybiorą dzieci, trudno sobie wyobrazić, aby podczas tego wolnego od nauki czasu nie odwiedzić lasu, czyli naszej pięknej Puszczy Białowieskiej.

Mimo zabawy i frajdy z wolnego czasu można się czegoś jeszcze nauczyć. Chociażby rozróżniać płatki śniegu. Kiedy spojrzysz na płatek śniegu, pomyśl, że właśnie widzisz niesamowite powiększenie delikatnej struktury, jaką tworzą pojedyncze cząsteczki wody. Dodatkowo odkryjemy iż nie ma dwóch identycznych płatów śniegu.

Naukowcy wyróżniają kilkanaście typów kształtów śnieżynek. Poniżej prezentujemy kilka z nich.

Gwiazdki

Są to najbardziej pospolite, ale zarazem jedne z najpiękniejszych płatków śniegu. Jak wskazuje nazwa, charakteryzują się gwiaździstym kształtem. Najbardziej powszechne są sześcioramienne płaskie gwiazdki, ale zdarzają się płatki 12-ramienne

Ramiona mają ułożone symetrycznie na jednej lub dwóch płaszczyznach. Ich dopracowane kształty powstają w temperaturze od -2 do -15 stopni Celsjusza.

Graniastosłupy

Płatki śniegu wcale nie muszą mieć wymyślnych kształtów. Przykładem takiej prostej formy jest graniastosłup

W zależności od tego, jak szybko rosną boczne ściany graniastosłupa, płatki śniegu mogą przybierać kształt cienkiego płatka lub sześciokątnego słupka, który w przekroju wygląda jak ołówek.

Słupek wieńcowaty

Kryształ taki ma postać słupka, na którego końcach, znajdują się płatki sześciokątne lub gwiaździste; często płatki te zajmują położenie pośrednie. Słupek wieńcowaty powstaje, gdy krystalizacja – oprócz orientacji pionowej – zachodzi również w poziomie, tworząc zakończenia w formie płaskich płatków z obu stron. Jest to dość rzadkie zjawisko.

Płatki śniegu jak kwiat paproci   

Takie kryształki charakteryzują się tym, że ich ramiona przypominają rozrastające się gałęzie. Każde z sześciu ramion wyraźnie się rozgałęzia, tworząc bardziej skomplikowane wzory. Kryształy mają dość duże rozmiary (2-5 mm), więc możne je łatwo zaobserwować gołym okiem.

Są to jedne z bardziej popularnych kryształów, a ich charakterystyczne kształty są często wykorzystywane w dekoracjach świątecznych. Czasami ramiona tych płatków są tak skomplikowane, że kształtem przypominają liść paproci. Są to największe płatki śniegu, których średnica może dojść nawet do 5 mm.

Kryształki nieregularne

Jest to cząstka śniegu, która składa się z kilku zrośniętych ze sobą – w sposób nieuporządkowany – kryształów. Są to z reguły kombinacje różnych form płatków, głównie słupkowych i płaskich

Pojedyncze kryształki łączą się w większe agregaty, dzięki czemu ich kształty nie są symetryczne, a dokładną budowę poszczególnych cząstek można rozróżnić dopiero przy wielokrotnym powiększeniu.

Warto zatem zabrać dzieci na bezpośrednie spotkania z przyrodą, a na pewno będzie to niesamowita przygoda.