Asset Publisher Asset Publisher

Dzwonki jak z bajki...

Mimo iż do rozpoczęcia roku szkolnego pozostało jeszcze trochę czasu (uff...) to w lesie i na leśnych polanach jakby na zawołanie rozdzwoniły się dzwonki…

Dzwonki jak z bajki, jak czapki elfów…

To dzwonią Dzwonki (Campanula) – rodzaj roślin z rodziny dzwonkowatych (Campanulaceae).

Dzwonki występują w naturze w strefie klimatu umiarkowanego na półkuli północnej, z największym zróżnicowaniem w rejonie Morza Śródziemnego i jako rodzaj liczą ponad 200 gatunków. W Nadleśnictwie Browsk kwitną właśnie dzwonek pokrzywolistny (Campanula trachelium), dzwonek jednostronny (Campanula rapunculoides) i dzwonek brzoskwiniolistny (Campanula persicifolia ). Ich kwiaty ułożone symetrycznie na długich łodygach, nawet do wysokości jednego metra, są widoczne z daleka ozdabiając pobocza puszczańskich dróg.

Wszystkie należące tu gatunki to rośliny zielne. Pojedyncze kwiaty są w kształcie małego dzwonka i gdyby wstawić w nie tzw. „serce" na pewno by zadzwoniły. Jednak ich dźwięk można sobie wyobrazić gdy wiatr kołysze ich cienkimi i chybotliwymi łodyżkami. To melodia lata. U niektórych gatunków jednak kwiaty są bardziej wydłużone, w kształcie urny lub gwiaździste. Najczęściej kwiaty są w różnych odcieniach koloru granatowego lub purpurowego, często także niebieskie lub fioletowe.  Imponują swą oryginalnością i długotrwałością kwitnienia. Jeśli ktoś zobaczy dzwonki w lesie z pewnością je polubi i na długo zapamięta ich charakterystyczne barwy i kształty.