Asset Publisher Asset Publisher

DZIWNY ZAWILEC

Na pierwszy rzut oka – zawilec, ale kiedy przyjrzymy się bliżej, to okazuje się, że jest to jednak inna, spokrewniona z nim roślina.

Pomiędzy łanami zawilców gajowych, tworzących białe dywany w Puszczy, spotkamy podobną do nich roślinę, kwitnącą także na biało – zdrojówkę rutewkowatą (Isopyrum thalictroides). Oba gatunki należą do tej samej rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae) i kwitną na biało w tym samym terminie – od marca do maja.

Czy wiesz, że…
zdrojówka rutewkowata podobnie jak zawilec jest rośliną trującą.

Obydwa gatunki stanowią aspekt wiosenny żyznych lasów liściastych. Zawilec występuje pospolicie na terenie całego kraju, mniej rozpowszechnionym gatunkiem tych samych siedlisk jest zdrojówka. Można ją często spotkać na południowym-wschodzie Polski, na północnym-wschodzie rzadziej, a na zachodzie – wcale. Kwiaty zawilca gajowego wyrastają pojedynczo na długich szypułkach – zazwyczaj jedna roślina ma jeden kwiat, który składa się z 6-8(12) działek okwiatu; znacznie rzadziej wyrastają dwie szypułki zakończone kwiatami. Dla odmiany zdrojówka wypuszcza kilka szypułek, z których każda zakończona jest kwiatem o 5, a czasem 6 białych działek kielicha. W skrócie: jeśli widzicie wczesną wiosną roślinę z jednym białym kwiatem – to raczej zawilec gajowy, a jeśli roślina ma ich wiele – to pewnie zdrojówka rutewkowata.

Etymologia jej nazwy pochodzi z greki: isos tzn. równy i pyros tj. pszenica. Określenie gatunku thalictroides oznacza roślinę podobną do rutewki. Rutewki (Thalictrum) to rodzaj trujących roślin, który należą także do rodziny jaskrowatych. Część przedstawicieli tego rodzaju występuje w Polsce naturalnie (rutewka mniejsza, pojedyncza, wąskolistna, żółta, czy orlikolistna), a ich odmiany są chętnie uprawiane w przydomowych ogródkach.

Więcej o zawilcu gajowym można przeczytać w naszym innym artykule.