Asset Publisher Asset Publisher

Dzięcioł uratowany!

W minioną środę (05.05.2024) pracownicy naszego Nadleśnictwa dostali wiadomość o wymagającym opieki dzięciole znalezionym w miejscowości Gruszki. Po odebraniu go od znalazcy okazało się, że jest to młody osobnik dzięcioła dużego (Dendrocopos major), który ma problemy z poruszaniem się.

Gdy po zastosowaniu metody 3xC – cicho, ciemno, ciepło – ptak wciąż nie nabierał wystarczających sił do samodzielnego odlotu, postanowiono o przetransportowaniu go do Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Ptaków i Ssaków „Przytulisko” w Nadleśnictwie Krynki. Żywimy ogromną nadzieję, że po udzieleniu pomocy dzięcioł powróci na wolność.

Wiosna i wczesne lato to czas, w którym możemy spotkać usamodzielniające się osobniki różnych gatunków ptaków. Na pierwszy rzut oka wzbudzają one litość i wrażenie, że mogą wymagać naszej pomocy – przed głodem, drapieżnikami czy niesprzyjającą temperaturą. Pamiętajmy i uszanujmy jednak to, że natura rządzi się swoimi prawami. Podloty (bo tak nazywa się ptaki w fazie nauki latania) po opuszczeniu gniazda są karmione i otoczone opieką przez swoich rodziców, dlatego nie należy zabierać tych, które wyraźnie nie potrzebują udzielenia pomocy (np. nie mają złamanych skrzydeł czy widocznej krwi). Bierzmy również pod uwagę, że śmiertelność jest naturalnym czynnikiem regulującym populację, który dotyka głównie młode osobniki. Jeśli chcemy ratować ptaki, zadbajmy o niewypuszczanie z domu kotów (nie są naturalnym elementem przyrody i wpływają na nią bardzo negatywnie, więcej można poczytać tutaj), zabezpieczajmy duże powierzchnie szyb (wskazówki można znaleźć na stronie fundacji Szklane Pułapki), a do ośrodków rehabilitacji zabierajmy tylko te ptaki, którym niezbędna jest fachowa pomoc.