Asset Publisher Asset Publisher

Dzięcioł czarny.

Największy dzięcioł Europy, jednocześnie najskromniej ubarwiony. Ubarwienie czarne, z połyskiem na grzbiecie, od spodu matowe.

Nawet u młodych ptaków można rozróżnić płeć, bo u samców widać już wtedy więcej czerwonych piór na ciemieniu. Na głowie samiec ma czerwoną czapeczkę, a samica jedynie wąską czerwoną przepaskę na potylicy. Wśród europejskich dzięciołowatych wyróżnia go charakterystyczny prostoliniowy powolny i nieregularny lot z rzadkimi uderzeniami skrzydeł (jak u sójki), u pozostałych dzięciołów jest on falisty.

To ptak płochliwy, trudny do długotrwałej obserwacji a jednak …

Jeden z mieszkańców wsi Bernacki Most zauważył w niedzielny poranek, iż jeden z dzięciołów czarnych, wychowujących się w dziupli w starej osice na terenie Jego posesji pospieszył się z opuszczeniem gniazda i wyskoczywszy z dziupli, ryzykownie spaceruje po trawie. Niestety młodziak ma jeszcze nie do końca wykształcone pióra i niechybnie szykuje się by zostać posiłkiem lisa, kuny, lub któregoś z psów wielorasowych.

Dzięcioł na swoje szczęście przyszedł wiedziony intuicją do człowieka, sam wszedł na podstawioną pomocną dłoń. Poinformowany o tym, jako że wieś leży w obrębie mojego leśnictwa zawiadomiłem przytulisko dla ptaków w Nadleśnictwie Krynki.

Koledzy leśnicy i Pan Robert do którego ptak przyszedł po pomoc stanęli na wysokości zadania i dzięcioł jest już szczęśliwym pensjonariuszem przytuliska. Pracujący tam specjalista od ptasich spraw - Pan Arek zapewnił, że za 2 - 3 tygodnie, gdy pióra wyrosną, nasz ptasi przyjaciel, wolny i szczęśliwy, poleci dokąd sam zechce ...

Mam nadzieję, że przelatując gdzieś w pobliżu zamacha do nas serdecznie skrzydłami.