Asset Publisher Asset Publisher

Czy modliszki się modlą?

Modliszki, to na ogół dobrze znane owady, których „sława” oparta jest przede wszystkim na tym, iż samica podczas aktu miłosnego żywcem zjada samca. Jest to oczywiście część prawdy, gdyż wg badań tylko około 30 procent takich prokreacyjnych spotkań kończy się śmiercią amanta, a partnerka musi być jednocześnie bardzo wygłodniała.

Skąd polska nazwa modliszki? Jak każdy owad posiada ona 3 pary odnóży, ale te przednie mają taką budowę, że w spoczynku lub gdy w śmiertelnym uścisku trzymają swoje trofeum, wyglądają jak złożone do modlitwy. Jest to charakterystyczna poza tych owadów. Można by rzec, iż modliszki cały czas się modlą. Owszem jest to prawda, ale one „modlą się o pokarm”, czyli najczęściej owadzią czy pajęczą zdobycz. Kanibalizm jednak też się zdarza.  Są bardzo drapieżne i żarłoczne. Moment chwytania ofiary jest błyskawiczny, często szybszy niż mrugnięcie ludzkiego oka. Budowa przednich, „modlących się” kończyn umożliwia im pewne przetrzymywanie zdobyczy, którą zawsze pożerają żywcem. Polują więc tylko na żywe stworzenia, gdyż ich zmysł wzroku jest bardzo wrażliwy na ruch. Obiektów nieruchomych nie widzą.

Na świecie znanych jest ponad 2 tysiące gatunków modliszek występujących głównie w strefie tropikalnej i subtropikalnej.  W Polsce odnotowany jest tylko jeden gatunek modliszki, który z roku na rok powiększa  areał  swojego występowania. To modliszka zwyczajna (Mantis religiosa). Dotarła już prawie do północnych granic naszego kraju, a jeszcze nie tak dawno była znana tylko na południu. Być może jest ona jednym ze wskaźników ocieplającego się klimatu.

Modliszki należą do oddzielnego rzędu owadów – właśnie modliszek (Mantodea). Ich wielkość waha się od kilku do nawet kilkunastu centymetrów. Są na ogół barwy zielonej, brązowej lub zielonobrązowej, która w zależności od środowiska w jakim przebywają pozwala im „zlać się z otoczeniem” i przez to być niewidocznym dla potencjalnych ofiar. W miarę łatwo je hodować w terrariach.

Więcej o tych niezwykłych owadach można poczytać w fachowej literaturze lub na wielu stronach internetowych.

 

Na zdjęciach.

1. Polska modliszka na balkonowym ananasie w Puszczy Białowieskiej.

2. Ta sama „ciekawska” na dłoni.

3. Turecka modliszka na mikołajku.

4. Biotop (tureckiej) modliszki- łąki nad rzeką Eufrat.