Asset Publisher Asset Publisher

Czas na grzyby.

Kiedy najlepiej wybrać się na grzyby?

Gdy tylko czas nam na to pozwala warto wybrać się na małe grzybobranie, należy się jednak do niego bardzo dokładnie przygotować.

Oto kilka wskazówek, jakie powinniśmy sobie wziąć do serca przed wyruszeniem na grzybobranie;

  1. Musimy wiedzieć gdzie należy szukać grzybów, do jakiego wybrać się lasu.
  2. Unikajmy zbierania grzybów w pobliżu uczęszczanych dróg i autostrad, ponieważ grzyby pochłaniają wydzielające się z samochodów spaliny.
  3. Musimy mieć wiedzę na temat gatunków grzybów jadalnych. Tak więc grzyby budzące nawet najmniejsze wątpliwości lepiej pozostawić w miejscu, w którym rosną.Nigdy nie zbierajmy grzybów, których nie znamy!
  4. Pamiętajmy również, iż grzyby, mimo że smaczne nie powinny trafić do diety małych dzieci, nawet, jeśli jesteśmy przekonani, że są jadalne, ale również my, dorośli nie spożywajmy ich w nadmiernej ilości. Mówi się, że najwyżej raz w tygodniu. Są bowiem bardzo ciężkostrawne i u osób o wrażliwym układzie pokarmowym mogą wywołać przykre dolegliwości.
  5. Musimy mieć wiedzę, iż nie wolno zbierać grzybów na terenach chronionych, np. w rezerwatach przyrody (odstępstwem od tego są specjalnie wyznaczone szlaki grzybowe).
  6. Nie zbierajmy też grzybów chronionych i nie niszczmy  tych niejadalnych. Są w lesie tak samo niezbędne jak i grzyby przydatne do spożycia.
  7. Kolejna istotna kwestia to właściwy ekwipunek. Podczas wizyty w lesie niezbędne są odpowiednie buty, najlepiej kalosze, koniecznie należy włożyć także długie spodnie i koszulę z długimi rękawami. Nogawki spodni wsadźmy  do kaloszy. W lesie można spotkać wiele niespodzianek, a jedną z nich może okazać się żmija zygzakowata, która co prawda najczęściej ucieka przed napastnikiem, ale może zaatakować  w sytuacji gdy jest zagrożona..
  8. Na głowę nałóżmy czapkę z daszkiem lub kapelusz.
  9. Ponadto grzybiarzowi potrzebny jest nożyk do obcinania grzybów i koszyk (pod żadnym pozorem torebka foliowa lub plastykowe wiadro!). Warto również zabrać telefon komórkowy, który może okazać się nieoceniony, gdy zgubimy się podczas grzybobrania.

Warto też skorzystać z rady doświadczonych grzybiarzy, którzy twierdzą, że przez dwa tygodnie po pełni Księżyca będziesz wracać do domu z pełnymi koszami.

Istnieje też wiele przesądów związanych ze zbieraniem grzybów chociażby takie jak te:  babki kiedyś wierzyły, że długie gotowanie niektórych grzybów pozbawia je substancji szkodliwych, albo że trujący grzyb barwi srebro na czarno, czy przecięty w pół zmieni kolor na niebieski, lub jego smak jest zawsze gorzki. Nic bardziej mylnego. Okazuje się, że im bardziej słodszy smak, tym bardziej niebezpieczny jest dany grzyb.

Uważajmy więc i przestrzegajmy  wszystkich tych zaleceń, a wyprawa na grzyby będzie nie tylko doskonałym sposobem na zdrowe spędzenie wolnego czasu, ale także wstępem do przyrządzenia smakowitej domowej uczty.