Asset Publisher Asset Publisher

Ćwiczenia "Browsk 2022"

„Browsk 2022” pod takim kryptonimem 3 czerwca 2022 r. odbyły się ćwiczenia w gaszeniu pożarów na terenie Puszczy Białowieskiej.

Pożary lasów szczególnie w okresie letnim wybuchają coraz częściej. Stąd ćwiczenia służb - głównie strażaków i leśników. To np. symulacyjna walka z płonącym lasem na terenie Puszczy Białowieskiej i próba zatrzymania ognia przed rozprzestrzenianiem. Takie ćwiczenia mają również na celu usprawnienie metod komunikacji między Strażą Pożarna, a Strażą Leśna w razie pojawienia się ognia w lesie.

Ten element współpracy jest cały czas bardzo ważny. Szczególnie przy zdarzeniach tego typu. Pożary w lasach wymagają współpracy między Strażą Pożarną, a Służbami Leśnymi. To leśnicy wskazują nam drogę i kierują nas w konkretne miejsca, gdzie jest pożar – podkreśla rzecznik prasowy Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku mł. bryg. Piotr Chojnowski.

Ćwiczenia w których w sumie wzięło udział około 200 osób, głównie strażaków, leśników i  policjantów, odbywały się na terenie Leśnictwa Gnilec w Nadleśnictwie Browsk.

Podczas ćwiczeń wykorzystano przede wszystkim wozy strażackie, ale też śmigłowiec i samolot gaśniczy Dromader czarterowany przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Białymstoku.

- To jest najbardziej skuteczny sprzęt do gaszenia pożarów w lesie. Trzeba też przypomnieć sobie wydarzenia, kiedy płonął Biebrzański Park Narodowy i gdyby nie m.in. śmigłowce i samoloty skierowane właśnie tam, skutki tego pożaru mogłyby być dużo gorsze - mówi Andrzej Józef Nowak, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.

Liczba pożarów w lasach wzrasta z roku na rok. Przyczyniają się do tego m.in.: wysokie temperatury powietrza, niedobory opadów atmosferycznych oraz bezśnieżne zimy.

- Jest to w pewnym stopniu związane ze zmianami klimatycznymi. Mamy dłuższe okresy suszy, które powodują znaczne wysuszenie ściółki leśnej. Ostatnie pomiary pokazały, że jej wilgotność wynosiła 6 procent. To tyle ile ma wysuszona kartka papieru. – mówi Adam Pawłowski z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.

W Puszczy Białowieskiej dochodzi jeszcze jeden element zwiększający ryzyko pożaru.

Niestety, ale zwiększone zagrożenie pożarowe w Puszczy Białowieskiej jest spowodowane również dużą ilością nagromadzonego martwego drewna na tym terenie – mówi st. Bryg. Piotr Koszczuk, Komendant Powiatowy PSP w Hajnówce.

Jak informuje Straż Pożarna, od początku roku w naszym regionie odnotowano o 20 procent więcej pożarów w lasach niż w tym samym okresie w ubiegłym roku. Dlatego też tak ważne jest odpowiednie przygotowanie służb zaangażowanych w akcję gaśniczą.