Asset Publisher
Co w lesie huczy?
W sobotę 2 marca br. na terenie naszego nadleśnictwa odbyło się wydarzenie edukacyjne o sowach pn. „Co w lesie huczy?”.
Pierwszą część spotkania stanowiły warsztaty, podczas których uczestnicy malowali białymi farbami tekstylnymi czarne bawełnianie torby. Jedni korzystali z dostępnych szablonów i odmalowywali wzory za pomocą wałeczków, inni zaś przenosili na torby swoje wizje twórcze.
Punktualnie o 17 rozpoczęliśmy część kameralną, podczas której wyświetliliśmy prezentację, zawierającą wiele informacji o sowach. Opowiedzieliśmy o najstarszych odnalezionych szczątkach sów, ich ewolucji zbieżnej z ptakami szponiastymi, a także o najbliżej spokrewnionych z sowami lelkiem. Omówiliśmy także zmysły sów – wyjątkowy wzrok i słuch, niesamowite przystosowania do cichego lotu oraz różne strategie łowieckie sów i związany z nimi kształt skrzydeł. Nie zabrakło informacji o charakterystycznych cechach i upodobaniach poszczególnych gatunków sów, zamieszkujących nasz kraj oraz metodach ich ochrony. Nasi uczestnicy brali czynny udział w zajęciach – zadawali wiele interesujących pytań, za co jesteśmy bardzo wdzięczni.
Jednak najbardziej wyczekiwaną część spotkania stanowił wieczorny spacer w celu nasłuchiwania sów. Po zapadnięciu zmroku udaliśmy się wspólnie do lasu. Część wycieczki miała szczęście usłyszeć pogwizdywanie sóweczki, a przy wytężeniu słuchu słychać było z oddali ciche, nieśmiałe pohukiwanie puszczyka. Niestety z powodu silnego wiatru nie był to zbyt dobry dzień, aby usłyszeć sowy.
Na końcu spotkania odbyło się wspólne ognisko, przy którym można było się zagrzać, upiec kiełbaskę, a także porozmawiać na inne przyrodnicze tematy.
Uczestnikom dziękujemy serdecznie za udział i zapraszamy za rok. UHUUUU!