Asset Publisher Asset Publisher

Co robić, kiedy w lesie zaskoczy nas burza?

Każdy z nas lubi leśne spacery, które dostarczają relaksu i przyjemnych wrażeń. Podziwiamy piękno przyrody, jej osobliwości i próbujemy nacieszyć się tą „zieloną chwilą”.

Obecnie klimat Polski charakteryzuje się dużą zmiennością. Letnie miesiące to nie tylko czas upałów. To także przechodzące co jakiś czas, często ulewne i silne burze. W lesie podczas burzy chwila nieuwagi  może mieć nieobliczalne skutki.

Pamiętajmy więc, że będąc w lesie, należy przestrzegać pewnych zasad, które pozwolą miło spędzić czas na łonie natury. Niewiele osób jednak wie, jak zachować się, gdy burza zaskoczy ich właśnie w lesie.

Podpowiadamy:

Kiedy tylko zauważymy że niebo przybiera koloryt granatowo – szary, gdy nagle wzmaga się wiatr powinniśmy natychmiast ewakuować się z terenu leśnego.

Warto oczywiście zawsze realnie ocenić swoje szanse na dotarcie przed burzą do bezpiecznego miejsca poza lasem. Jeśli zdążymy, to świetnie — większość problemów mamy z głowy.

Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy nie możemy natychmiast opuścić lasu. Pamiętajmy wtedy, żeby nie znajdować się na najwyższym puncie w okolicy - wyładowania atmosferyczne zazwyczaj szukają najkrótszej drogi między chmurą a ziemią. Powinniśmy wówczas poszukać w miarę bezpiecznego miejsca, jak najniżej usytuowanego, najlepiej też usiąść na plecaku jeśli go posiadamy lub „zwinąć się w kulkę" tzw. w pozycję embrionalną. Pamiętajmy aby nie opierać się o drzewo lub skałę.  Nigdy nie wolno szukać schronienia na ambonie, pod drzewami, masztami, latarniami, słupami linii energetycznych i wolno stojącymi wieżami - absolutnie nie należy tego robić!

Dodatkowo stanie pod drzewem podczas burzy naraża nas na śmiertelne niebezpieczeństwo uderzenia i przygniecenia spadającymi konarami, gdy zerwie się porywisty wiatr.

Jednocześnie pamiętajmy aby unikać przebywania na otwartym terenie  . Optymalnym rozwiązaniem są niewielkie zarośla bądź krzaki, które z jednej strony złagodzą deszcz, z drugiej nie są na tyle wysokie, żeby ściągnąć piorun.

W czasie burzy warto pozbyć się przedmiotów, które posiadają metalowe części, gdyż mogą one ściągać pioruny.

Mimo że dziś wielu z nas nie wyobraża sobie egzystencji bez telefonu komórkowego – w chwili burzy najlepiej wyłączyć telefon.

Uwaga! Jeżeli w którymś momencie poczujesz, że elektryzują ci się włosy na głowie natychmiast, opuść zajmowane miejsce i poszukaj innego. Nie ma 100 % pewności, że piorun na pewno uderzy tam, gdzie byłeś   ale jest na to duże prawdopodobieństwo.

Co nam jeszcze pozostaje… uzbrojenie się w cierpliwość. Burze nie są zwykle zbyt długie, a kiedy zostanie już sam deszcz, spokojnie możemy oddalić się w bezpieczne miejsce.