Asset Publisher Asset Publisher

Ćma, wąż czy trąba słonia?

Róż w świecie przyrody nie jest zbyt oczywisty a jeśli już to w postaci niektórych kwiatów, czy owoców. Wśród owadów to rzadkość. Tymczasem to właśnie nocny motyl przywdział tą nietypową barwę

Naukowa nazwa tego gatunku to Deilephila elpenor, który należy do rzędu łuskoskrzydłych. Jest spokrewniony zarówno z motylami, jak i ćmami mowa o Zmroczniku gładyszu.

U zmrocznika róż tworzy piękny wzór na oliwkowym ciele w postaci linii na skrzydłach, odwłoku oraz przedpleczu. Różowa jest także strzępina. Skrzydła drugiej pary u nasady są ciemne. Czułki białawe.

Zmorsznik gładysz należy do rodziny zawisakowatych (Sphingidae), liczącej w Polsce 20 gatunków. Oprócz gładysza, do rodzaju Deilephila zalicza się jeszcze jeden motyl - zmrocznik pazik (D. porcellus).Długość jego ciała sięga około 3 cm, natomiast rozpiętość skrzydeł wynosi maksymalnie do 7,2 cm. Pod względem wyglądu, zmrocznik jest typowym zawisakiem o masywnym ciele oraz wąskich skrzydłach, po złożeniu których przybiera trójkątny kształt.

Zawisak ten występuje dość pospolicie na terenie całego kraju. To motyl o zmierzchowej i nocnej aktywności. Natomiast jego gąsienica żeruje za dnia i w nocy.

Gąsienica ma ok 8 centymetrów długości. Wzór ubarwienia jest skomplikowany łączą się w nim różne odcienie zieleni i brązu. Jednak w początkowej fazie życia ich ciało ma kolor żółto – zielony, w miarę wzrostu, ich skóra staje się coraz bardziej matowa i przybierają typowy wygląd zmrocznika gladysza.

Podobnie jak u gąsienic wielu innych zawisaków, na końcu ciała znajduje się zakrzywiony róg, choć stosunkowo krótki - nie jest on jednak częścią mechanizmu obronnego.

W pobliżu głowy jego ciało staje się cieńsze, co wydaje się tworzyć wydłużoną sondę. To właśnie ta cecha sprawiła, że gąsienica ta zyskała nazwę “elephant hawk-moth“. Znajdują się tu również białawe plamy, które do złudzenia przypominają oczy. Gąsienica ma przy tym imponujący mechanizm obronny, gdyż używa ona swojego ubarwienia i budowy ciała, by udawać węża i odstraszać drapieżniki.

Gdy tylko poczuje się zagrożona, chowa najcieńszą część ciała i odsłania swój wężowy grzbiet. Ponieważ jej głównymi drapieżnikami są ptaki, unikają one zbliżania się do gąsienicy.

O tym, że taki mechanizm obronny wykazuje pewien stopień skuteczności może świadczyć fakt, że jest on dość popularny wśród dużych gąsienic – szczególnie motyli tropikalnych.

W rzeczywistości gąsienicę można zobaczyć tylko między lipcem a wrześniem, podczas gdy ćma zajmuje miesiące od maja do lipca.

Czyli gąsienica zaczyna formować poczwarkę przed zimą, by chronić się przed zimnem. W ten sposób powstająca ćma pojawia się w okresie wiosennym, kiedy kwiaty są bardziej obfite i może się nimi żywić.

Dieta  zmrocznika gladysza opiera się w całości na materii roślinnej. To znaczy, że żywi się liśćmi i łodygami roślin. Jednak w fazie ćmy zmieniają się jej preferencje i zaczyna odżywiać się nektarem kwiatowym. To jeden z powodów, dla których jego metamorfoza kończy się zaraz na początku wiosny.

Gatunek ten ma wyjątkową zdolność - wybiera pożywienie w zależności od jakości i ilości składników odżywczych, które otrzymuje. W niektórych badaniach laboratoryjnych zaobserwowano, że gąsienica wielkogłowa jest w stanie zmieniać i modyfikować swoją dietę na gatunki roślin, które dostarczają jej najwięcej składników odżywczych.

Ciekawostki o zmroczniku gładyszu

Zmrocznik gladysz skrywa tajemnice i ciekawostki;

  • Gatunek ten jest w stanie rozmnażać się tylko raz w roku.
  • Ćma potrafi latać jak koliber, może unosić się w powietrzu tak, jakby latała.
  • Ćmy mają dość wydłużoną sondę, która pozwala im ssać nektar z kwiatów.
  • Ubarwienie tego gatunku jest efektowne, ale nie pełni żadnej funkcji (ostrzegawczej).