Asset Publisher Asset Publisher

30 MARCA – DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI O KZM

Dziś obchodzimy Ogólnopolski Dzień Świadomości o Kleszczowym Zapaleniu Mózgu (KZM). Co wiemy o tej chorobie?

Dzisiejszy dzień jest dobrą okazją, by zastanowić się, co wiemy o tej chorobie i jak możemy się przed nią ustrzec. Rozpowszechnianie informacji i edukacja w tym temacie jest kolejnym krokiem leśników w realizacji celu 3.3 Zrównoważonego Rozwoju, mówiącego m.in.
o zwalczaniu chorób zakaźnych.

KZM jest chorobą przenoszona głównie przez ugryzienia kleszczy, choć do zakażenia może dojść również drogą pokarmową - w wyniku wypicia surowego, niepasteryzowanego mleka pochodzącego od zainfekowanych zwierząt gospodarskich oraz drogą wziewną – np. poprzez wdychanie kurzu zanieczyszczonego kałem kleszczy.

            Warto zaznaczyć, że wirus ten znajduje się w ślinie kleszczy, przez co do infekcji dochodzi już w momencie ugryzienia przez tego pasożyta.

            KZM ma przebieg dwufazowy. Pierwsza  faza choroby może przypominać grypę, ze względu na podobne objawy: podwyższoną temperaturę ciała (do 38 stopni), złe samopoczucie, narastające osłabienie, bóle głowy i karku, bóle mięśni kończyn, a także bóle gałek ocznych. Faza ta trwa od 4 do 14 dni.

            U części chorych, wirus ten przedostaje się do mózgu, co początkuje drugą fazę choroby, która objawia się: gorączką (nawet do 40 stopni), silnymi bólami głowy, nudnościami i wymiotami, bólami stawów oraz objawami oponowymi (czyli zespołem objawów neurologicznych, występujących przy porażeniu opon mózgowo-rdzeniowych).

             W przypadku wystąpienia takich objawów, niezwłocznie należy poddać się hospitalizacji, gdyż choroba ta może doprowadzić do wielu groźnych powikłań, a nawet do śmierci chorej osoby.

            Powyższe informacje mogą nas zaniepokoić, jednak zapobieganie tej chorobie nie jest skomplikowne. Takim rozwiązaniem są szczepienia ochronne, którym powinny się poddać osoby zagrożone kontaktem z tymi pasożytami. Do tego dochodzi również odpowiedni strój podczas spacerów po lesie lub łące (długie spodnie oraz rękawy, zakryte obuwie) oraz stosowanie repelentów odstraszających kleszcze.

            Na temat tej choroby, jak i samych kleszczy, krąży wiele mitów i nieprawdziwych informacji, dlatego zachęcamy do czerpania wiedzy z wiarygodnych źródeł. Takim jest np. strona internetowa Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego (https://www.pzh.gov.pl/strona-glowna/choroby-odkleszczowe/choroby-odkleszczowe/kleszczowe-zapalenie-mozgu/). Kolejnym jest strona Lasów Państwowych (www.lasy.gov.pl), na której można znaleźć wiele przydatnych materiałów, nie tylko o tematyce KZM.