Asset Publisher Asset Publisher

17 lutego - Światowy Dzień Kota.

Światowy Dzień Kota obchodzony jest corocznie 17 lutego - w Polsce od roku 2006. Święto to ma podkreślić znaczenie kotów w życiu człowieka, a także uwrażliwić ludzi na często trudny koci los.

Kot to spełnienie ludzkich marzeń o wspaniałym zwierzęcym towarzyszu – niezależnym, poruszającym się własnymi drogami, obdarzonym gracją (cóż prawie jak tygrys, lew albo nasz rodzimy ryś), a jednocześnie dostępnym, przyjacielskim, pozwalającym podrapać się za uchem (chyba że nie ma na to ochoty). Dlatego właśnie ludzie od tysięcy lat mieszkają z kotami pod jednym dachem.

Jak mawiał Leonardo da Vinci – „nawet najmarniejszy kot jest arcydziełem".

Ale nie tylko koty domowe obchodzą dziś swoje święto. Te wolno żyjące (uliczne, bezdomne), dzikie, w tym nasz rodzimy majestatyczny ryś, również. Nie zapomnijmy też o lwach (królach zwierząt), tygrysach, jaguarach, pumach, panterach, i in. Czy tylko dzisiaj  w ich dniu powinniśmy pamiętać o kotach?  Nie (!) - pamiętajmy o tych czworonogach o miękkiej sierści każdego dnia i każdego następnego też okazujmy im serce i zainteresowanie. Bo gdy obudzi się Sfinks…..(?).

Rozglądajmy się wokół siebie i zwracajmy uwagę na te koty, które potrzebują ratunku. Na nie bowiem (szczególnie te dzikie czy bezdomne) czyha cała masa niebezpieczeństw: choroby, samochody, bezpańskie wałęsające się psy, trucizny, zimno i (niestety!) ludzie ...   Wolno żyjące potrzebują naszej pomocy – proste gesty, takie jak codzienne dokarmianie czy postawienie ocieplanej styropianowej budki w sezonie zimowym mogą uratować im życie. Zwracajmy też uwagę na koty często porzucane w lesie. Takie sytuacje niestety nadal się zdarzają. Może akurat uda nam się uratować takie maluchy – bo to  one są najczęściej wyrzucane przez człowieka do lasu.

Ryś –  przepiękny dziki kot mieszkający w puszczańskich ostępach Nadleśnictwa Browsk jest niezwykle ważnym, a zarazem bardzo wymagającym składnikiem otaczającej nas przyrody. Czy jako bardzo rzadki gatunek wymaga naszej uwagi? Owszem!  Jednak zagrożeniem dla niego jest cywilizacja, a w szczególności coraz większa ilość aut, którymi człowiek, często  bez zezwolenia jeździ po  terenach jego bytowania - po lesie. Ryś  objęty ścisłą ochroną gatunkową wpisany jest do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt.

Dlatego tak ważne jest, by regularnie pomagać kotom, a rysiom w ich matecznikach nie przeszkadzać i nie szkodzić.