Asset Publisher Asset Publisher

11 Luty - Ogólnopolski Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej

Zaśnieżona Puszcza Białowieska przysparza wiele trudu bytującej w niej dzikim zwierzętom. Aby zaspokoić głód, a przy tym nie stracić zbyt wiele i tak nadszarpniętej już zimą energii muszą się one naprawdę natrudzić.

I wiosna by tak nie smakowała, gdyby przedtem zimy nie było – któż tego nie wie…(?).

Przy okazji Ogólnopolskiego Dnia Dokarmiania Zwierzyny Leśnej, który przypada na dzień 11.02.2019 r. warto sobie odpowiedzieć, na wydawać by się mogło nikogo nie zastanawiające pytania, a jednak….

 

  1. Czy dzikie zwierzęta potrzebują pomocy ze strony ludzi w dokarmianiu ?  Czy idąc zimą do lasu  trzeba  koniecznie zabrać coś ze sobą dla jego mieszkańców?

 

Zwyczajowo przyjmuje się, że ludzie powinni dokarmiać zwierzęta, bo one są takie „biedne". Nic bardziej fałszywego. Najczęściej dokarmiamy z własnej wrażliwości i dla dobrego samopoczucia. Mogą zaistnieć oczywiście sytuacje ekstremalne, ale świat leśników doskonale wie, kiedy tak się dzieje. Dokarmianie, więc powinno być ostatecznością, w zagrożeniu bytu nie pojedynczego zwierzęcia, ale całych populacji na danym terenie.

 

  1. Czy można samemu dokarmiać zwierzęta?

 

Samemu nie należy dokarmiać zwierząt żyjących w swoim naturalnym środowisku.

Bardzo duże znaczenie ma regularność dokarmiania w stałych, znanych zwierzynie miejscach. Ma to duże znaczenie w przypadku dzików, które przy grubej pokrywie śnieżnej mają trudność z przemieszczaniem się na duże odległości, tzw. „niskie zawieszenie". Tracą przy tym bardzo dużo energii, co szczególnie zimą bardzo je osłabia.

 

Bardzo ważną rzeczą jest również rodzaj i jakość pożywienia; podanie niewłaściwej karmy może spowodować choroby zwierząt, osłabienie organizmu, a nawet śmierć.

 

  1. Czym można karmić zwierzęta i jakie?

 

Zwierzęta można karmić tylko w porozumieniu i obecności leśników lub myśliwych.

 

  1. Planując wyprawę do lasu, za największą atrakcję uważa się spotkanie dzikiego zwierza. A podpatrzenie jak je coś, co mu się podrzuciło jest wielką frajdą. Czy młodzież szkolna może dokarmiać zwierzęta?

 

Oczywiście, ale tylko w porozumieniu z nadleśnictwami. Organizowane są zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży szkolnej gdzie leśnik prowadząc zajęcia omówi jak należy dokarmiać zwierzynę i jak również młodzież w ramach zajęć, może czynnie uczestniczyć w tej czynności. Trzeba się z nami wcześniej umówić po to by ustalić szczegóły „wycieczki".

 

                                        

Wiedząc już jak i czy w ogóle można dokarmiać zwierzęta życzę sobie i wszystkim odwiedzającym leśne ostępy Nadleśnictwa Browsk naprawdę udanego podglądania przyrody.