Asset Publisher Asset Publisher

„BIAaUUUUwieża”

Organizatorami tego wydarzenia byli: Polski Związek Łowiecki Okręg Białystok, Fundacja Magnifika, Klub Wabiarzy Jeleni oraz Technikum Leśne w Białowieży. Konkurs zgromadził młodych myśliwych oraz entuzjastów m.in. z różnych szkół leśnych. Wydarzenie przyciągnęło uczestników z Polski i zagranicy.

Wabienie jeleni to nie tylko technika, ale także forma kontaktu z naturą i sposób na podtrzymywanie wielowiekowych tradycji. Skuteczne wabienie wymaga odpowiedniego sprzętu, wiedzy oraz cierpliwości. Dla wielu myśliwych stanowi okazję do głębszego zrozumienia zachowań zwierząt i otaczającej nas przyrody. Niezależnie od wybranej metody, kluczem do sukcesu jest szacunek dla natury i zrozumienie jej rytmów.

W kategorii początkujących młodych wabiarzy, zwycięstwo przypadło Tomaszowi Sieńczukowi z Technikum Leśnego w Białowieży. Jego precyzyjne i naturalne naśladowanie odgłosów jeleni uzyskało najwyższe oceny jury. Drugie miejsce zdobył Paweł Sierota z Technikum Leśnego w Miliczu, a trzecie miejsce Stepan Horn z Ceska Lesnicka Akademie Trutnov.

W kategorii zaawansowanej, rywalizacja była niezwykle zacięta. Bartłomiej Radecki z Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Lublińcu zdobył pierwsze miejsce, wykazując się niesamowitą techniką i umiejętnościami. Drugie miejsce zajął Daniel Simanek z Ceska Lesnicka Akademie Trutnov, a trzecie Jakub Nadolny z Zespołu Szkół Leśnych im. inż. Jana Kloski w Goraju.

W kategorii drużynowej Technikum Leśne w Białowieży zdobyło pierwsze miejsce dzięki wspaniałemu występowi Tomasza Sieńczuka, Patryka Piekarza i Mateusza Korzenieckiego. Drugie miejsce zajęła Ceska Lesnicka Akademie Trutnov, a trzecie przypadło Technikum Leśnemu w Miliczu.

Nie zabrakło również wyróżnień. Jedno z nich zdobył najmłodszy uczestnik konkursu Stepan Hubert Mikyta, zaledwie dziewięcioletni entuzjasta wabienia jeleni. Jego występ został szczególnie doceniony przez publiczność i jury. Tytuł najlepszego wabiarza Technikum Leśnego w Białowieży przypadł Tomaszowi Sieńczukowi, który wyróżnił się nie tylko w swojej kategorii, ale również jako członek zwycięskiej drużyny.

Konkurs wabienia jeleni w Białowieży okazał się nie tylko wspaniałą okazją do rywalizacji, ale także do kultywowania tradycji i integracji młodych miłośników przyrody. Dzięki takim wydarzeniom, sztuka wabienia jeleni, łącząca nowoczesność z dawnymi technikami, będzie mogła przetrwać i rozwijać się w przyszłości.

Czekamy na kolejne edycje konkursu.