Asset Publisher Asset Publisher

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

W całym kraju 1 marca obchodzony jest jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

73 lata temu, 1 marca 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, władze komunistyczne rozstrzelały siedmiu członków antykomunistycznego oraz niepodległościowego podziemia.

Rocznica tej zbrodni obchodzona jest od 2011 roku jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Żołnierzom Wyklętym i ich niezłomnej walce złożono hołd w dniu ich święta na terenie Nadleśnictwa Browsk w Gruszkach – w uroczystości udział wzięli przedstawiciele parlamentu, władz samorządowych, Lasów Państwowych oraz okoliczni mieszkańcy.

Msza święta w Kościele Rzymskokatolickim p.w. św. Jana Chrzciciela w Narewce zainicjowała uroczystości poświęcone Żołnierzom Wyklętym. Uczestnicy uroczystości udali się również na cmentarz oddać cześć spoczywającym w tym miejscu Żołnierzom Niezłomnym ppor. Stanisławowi Wołonciejowi „Konus", pracownikowi służby leśnej ze Świnoroj oraz Aleksandrowi Wołonciejowi.  

Następnie uczestnicy obchodów przejechali pod siedzibę Nadleśnictwa Browsk, gdzie wygłoszona została przemowy oraz złożono kwiaty i zapalono znicze. Jakże inne mogło by być miejsce upamiętnienia tego wydarzenia, jak nie pomnik dzielnej sanitariuszki „Inki”, który znajduje się przy siedzibie Nadleśnictwa – w pobliżu Jej miejsca urodzenia. Całą uroczystość grą uświetnili sygnaliści z Nadleśnictwa Ełk.

Na zakończenie uroczystości w sali Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Gruszkach odbyła się prelekcja wygłoszona przez Pana Bogusława Szczepana Łabędzkiego głównego specjalistę Wieloosobowego Stanowiska do spraw Poszukiwań i Identyfikacji IPN w Białymstoku pt. „Żołnierze Podziemia Antykomunistycznego z terenu Puszczy Białowieskiej”.

Ten dzień jest szczególną okolicznością, w której rzucamy światło na wyklęte i przemilczane bohaterstwo młodego, wojennego pokolenia.