Aktualności Aktualności

ZIMOWE OBRĄCZKOWANIE PTAKÓW

W ubiegły czwartek (tj. 2 lutego br.) na terenie Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Gruszkach odbyło się obrączkowanie ptaków.

Zostały zaobrączkowane bogatki, modraszki, sikory ubogie, czarnogłówki oraz sosnówki. Spośród rodzimych gatunków sikor zabrakło jedynie czubatki, które także systematycznie korzystają z naszego karmnika, ale niestety tym razem nie chciały się pokazać z bliska. W siatki wpadły także dzwońce oraz mazurek.

Każdy z ptaków otrzymał aluminiową obrączkę z unikalnym kodem alfanumerycznym. Podczas przetrzymywania ptaków w ręku zostały także pomierzone długości skrzydeł oraz ogonów poszczególnych osobników. Dla każdego z ptaków określana była także jego kondycja, szacowana na podstawie zgromadzonego otłuszczenia. Dzięki systematycznemu dokarmianiu ptaków pod ośrodkiem, wiele osobników było w wyśmienitej formie. W sumie zostało zaobrączkowanych ponad 30 osobników siedmiu gatunków ptaków.

Chciałbyś, abyśmy zorganizowali dla Ciebie zajęcia edukacyjne o ptakach, połączone z ich obrączkowaniem? Chętnie to zrobimy! Skontaktuj się z Julią Melchior – jest specjalistą ds. edukacji leśnej w Nadleśnictwie Browsk i posiada niezbędną do odłowu ptaków licencję obrączkarską.

Zachęcamy do wzięcia udziału w podobnych spotkaniach!