Aktualności Aktualności

ZGNIOTEK AD VOCEM

W nawiązaniu do postu Fundacji Dzika Polska na temat wpływu zadań wynikających z aneksu do PUL na zgniotka cynobrowego, uprzejmie informujemy, że w celu zapewnienia jak największej ilości siedlisk dla osobników tego gatunku, leśnicy pozostawiają na terenie prac kłody drewna.

 Treść tego postu dziwi nas tym bardziej, że w dniu 19 października przedstawiciele nadleśnictwa spotkali się z Panem Adamem Bohdanem, a celem tego spotkania było poszukiwanie osobników zgniotka cynobrowego w wydzieleniu 147Ca. Udało nam się znaleźć tylko jednego osobnika tego gatunku, co nie dziwi – wszak w obiekcie UNESCO znajduje się ogromna ilość martwego drewna stanowiąca doskonałe środowisko dla owadów saproksylicznych.

Oczywiście zdecydowano o pozostawieniu tej kłody, na której stwierdzono zgniotka. Dodatkowo – z inicjatywy nadleśnictwa – oznaczyliśmy literą E inne kłody martwych drzew – takie, które mają największą ilość kory. Pozostaną one do naturalnego rozkładu. Aby zapewnić jeszcze bardziej dogodne warunki zgniotkowi i innym cennym owadom zostawiamy też wysokie pnie po zamarłych drzewach, które możecie zobaczyć na zdjęciach.