Aktualności Aktualności

Wystaw wodę, pomóż ptakom przetrwać upały

Pora wakacji, szczególnie gdy dni są ciepłe i bez deszczu, cieszy wszystkich wypoczywających, jednak dla zwierząt jest nie lada wyzwaniem.

Wysokie temperatury w połączeniu z brakiem opadów to warunki, które dla wielu gatunków zwierząt są realnym niebezpieczeństwem. Dotyczy to także ptaków mających problem z zaspokojeniem pragnienia ale upały powodują także problem z potrzebą regularnej pielęgnacji piór.

Pamiętajmy jednak, że możemy łatwo pomóc ptakom przetrwać letni czas, wystawiając im na zewnątrz miskę z wodą. Wybierając miejsce na wodę dla ptaków, zwróćmy uwagę na bezpieczeństwo tych zwierząt. Dobrym pomysłem jest ustawienie miski bezpośrednio przy krzewach i drzewach, aby w razie potrzeby ptaki mogły szybko skryć się między gałęziami. Dzięki takiej lokalizacji będą także miały wodę w zacienionym miejscu.

Ważne jest, aby naczynie z wodą było w miarę płaskie, gdyż strome krawędzie będą utrudnieniem w skorzystaniu z wody. W tym celu sprawdzi się np. podstawka pod doniczkę. Jeśli naczynie jest lekkie i niestabilne, połóżmy na środku coś, co je obciąży, dzięki czemu ptaki będą mogły swobodnie stanąć na jego krawędzi. Bardzo ważne jest, aby regularnie zmieniać wodę w misce - nieświeża i zanieczyszczona będzie siedliskiem groźnych drobnoustrojów.

Nie wszystkie ptaki wymagają tej formy pomocy. Np. u pustułek sposobem na chłodzenie organizmu jest bardzo szybkie oddychanie, co postronnemu obserwatorowi może wydawać się niepokojące i rodzić zaniepokojenie o zdrowie zwierzęcia. Jednak z fizjologicznego punktu widzenia taka sytuacja jest zupełnie normalna.

Miska z wodą może uratować również psy, koty, ale też jeże, wiewiórki, owady i inne zwierzęta.

Wystaw miskę ze świeżą wodą. Prosta sprawa, a pomożesz.