Aktualności Aktualności

Wycieczka do lasu. Wspaniała przygoda i możliwość odkrycia świata roślin i zwierząt.

Spacer po lesie, podobnie jak każdy kontakt z przyrodą, nieodłącznie związany jest z ogromnymi przeżyciami.

Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Hajnówce przyjechały na wycieczkę do Nadleśnictwa Browsk, aby na własnej skórze przekonać się jak ważny i pożyteczny jest kontakt z przyrodą.

Przed wyruszeniem na wyprawę została przeprowadzona z Wycieczkowiczami rozmowa oraz udzielono odpowiedzi na pytanie: Jak my powinniśmy zachować się w lesie, żeby na nas nie skarżyła się przyroda?

W końcu nastała długo oczekiwana chwila – WYCIECZKA.

Podczas spaceru „obserwowaliśmy” przyrodę różnymi zmysłami – podziwialiśmy piękny las, słuchaliśmy śpiewu milknących o tej porze roku ptaków, odkrywaliśmy zakamarki kory, wąchaliśmy przesiąknięte grzybnią leśne powietrze.

Podczas zajęć Dzieci zauważyły, iż drzewa i krzewy przed snem zimowym zmieniają „ubranie” (porównaliśmy drzewa iglaste i liściaste). Odkryły również, iż rośliny zielne właśnie teraz „ukrywają się” pod ziemią – łodygi i liście żółkną, usychają, a pozostają części podziemne – korzenie, kłącza i bulwy, z których odrodzą się na wiosnę.

Świat zwierząt również zainteresował Dzieci – dowiedziały się między innymi, dlatego zwierzęta wykształciły wiele przystosowań, ułatwiających przeżycie zimy. Wiele z nich już od lata i przez cały okres jesieni przygotowuje się do tego trudnego okresu.

Niektóre ze zwierząt obrastają w gęste futro. Inne robią spiżarnie z przysmakami, większość jednak gromadzi zapasy w postaci tłuszczu we własnym ciele. Są też zimowe „śpiochy”, które zasypiają na zimę przygotowując sobie wcześniej ciepłą kryjówkę.

Dzieci aktywnie uczestniczyły również w zabawach terenowych z pokonywaniem przeszkód naturalnych – a tych w naszych pięknych lasach nie brakuje.

Po powrocie z lasu wszyscy byli zadowoleni i podekscytowani.