Aktualności Aktualności

WIOSENNE AROMATY

Kiedy wiosną wejdziemy do lasu w poszukiwaniu świeżego powietrza, a zamiast orzeźwiającego zapachu zieleni poczujemy czosnek, to znak, że w pobliżu rosną łany wyjątkowej rośliny – czosnku niedźwiedziego.

Dzięki bezlistnym jeszcze drzewom, na dno lasu dociera dużo światła i wiele roślin zaczyna się w tym okresie rozwijać. Najintensywniejszy wzrost czosnku niedźwiedziego następuje właśnie teraz, kiedy roślina wypuszcza pierwsze liście z cebuli. Ten interesujący gatunek możemy spotkać w wilgotnych lasach liściastych, gdzie rzadko rośnie pojedynczo – zazwyczaj tworzy rozległe pachnące łany. Najliczniej występuje w południowej części kraju, na niżu sporadycznie, choć w Puszczy Białowieskiej można go zaobserwować na wiu stanowiskach.

Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum), podobnie jak swój krewniak czosnek pospolity (Allium sativum), ma wiele właściwości leczniczych. Krąży legenda, że właśnie tę roślinę niedźwiedzie wybierały jako pierwszą do zjedzenia po przebudzeniu się z zimowego snu. Stąd też pochodzi nazwa rodzaju – allium od łacińskiego słowa halo, które oznacza „mocno pachnę” oraz gatunku ursinum od łacińskiego ursus, czyli niedźwiedź.

Czy wiesz, że...
cebula ogrodowa należy do tego samego rodzaju co czosnek, a jej prawidłowa botniczna nazwa to czosnek cebula (Allium cepa).

Czosnek niedźwiedzi ma wiele zastosowań m.in. jako ziele antybakteryjne, przeciwzakrzepowe, poprawiające trawienie, usuwające toksyny... Wszystkie części rośliny są jadalne, jednak musimy pamiętać, że zgodnie z obowiązującym Rozporządzeniem Ministra Środowiska, czosnek niedźwiedzi jest objęty ochroną częściową. Oznacza to, że nie można go u nas pozyskiwać, choć na terenie województwa śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego możliwy jest jego zbiór. Dlatego polecamy zakupić cebule czosnku niedźwiedziego, by wyhodować je we własnym ogródku i móc się cieszyć tym wspaniałym leśnym smakiem. A jeśli nie macie ogródka, to zawsze można kupić w naszym sklepie DOBRE Z LASU, czosnek niedźwiedzi kiszony lub suszony. Smacznego!