Aktualności Aktualności

Wakacyjne poznawanie przyrody.

Czas wakacji, to czas oderwania się od szkoły, codziennego "kieratu", myślenia o klasówkach, zaliczeniach, egzaminach. Ale to też czas kiedy można spacerować po lesie, poznawać przyrodę, zachwycać się nią. Poznawanie przyrody związane jest z ogromnymi przeżyciami.

12 sierpnia dzieci i młodzież ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Hajnówce przyjechały do Nadleśnictwa Browsk, aby zapoznać się z tematem jak chronić środowisko naturalne, jak rozpoznawać gatunki drzew i krzewów oraz, jaką rolę pełnią drzewa w ekosystemie, a las w gospodarce.     

Młodzież okazała się wyśmienitymi badaczami przyrody. Dotyk kory, szyszka, czy znaleziony na spacerze liść wywoływały bardzo duże emocje. Bo najważniejsze było właśnie to, aby zobaczyć na własne oczy jak bije "zielone serce przyrody"...

            Tego typu lekcje dla dzieci są bardzo wartościowe. Spacer na łonie przyrody nie zanudzi, jest swobodny, wolny i spontaniczny, często nieprzewidywalny.  Przez tą swobodę właśnie zajęcia stają niezwykłe i niezapomniane nie tylko dla młodzieży, ale także dla prowadzącego zajęcia, który niejednokrotnie odkrywa, że młodzi ludzie czują się emocjonalnie związani ze wspaniałym przyrodniczym dziedzictwem.

Najlepszą drogą do  ochrony przyrody staje się bowiem  wychowywanie nowych pokoleń świadomych znaczenia świata przyrodniczego  w ich życiu.