Aktualności Aktualności

Uwaga na wichury, grad i burze.

Lato, wakacje to doskonała okazja na wypady do lasu, jednakże należy dostosować swój wypoczynek do warunków pogodowych odwiedzanych miejsc.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) przygotował prognozę na kilka najbliższych dni. Wśród nich jest również pierwszy wrześniowy weekend. Co wynika z analizy ekspertów?

Szykuje się gwałtowna zmiana pogody. Wieczorem i w nocy w wielu województwach pojawią się bardzo silne burze z gradem oraz porywisty wiatr, którego prędkość może przekraczać 100 km/h. Alert dla połowy kraju wydało też Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Podczas prognozowanych burz mogą mieć miejsce intensywne opady deszczu sięgające od 30 do 50 mm, a także silny wiatr, osiągający w porywach prędkość do 110 km/h.

Synoptycy IMGW ostrzegają, że z powodu dynamicznej sytuacji pogodowej na wschodnich krańcach kraju możliwe będzie nawet ogłoszenie ostrzeżenia trzeciego - najwyższego stopnia.

Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności!

Apelujemy zatem o nie wchodzenie do Puszczy Białowieskiej w trakcie burz, wichur oraz silniejszego wiatru. Duża liczba martwych drzew stojących bezpośrednio przy drogach i szlakach turystycznych powoduje zagrożenie dla osób przebywających w lesie, chociaż żywe drzewa w rozluźnionym drzewostanie także ulegają wiatrom. Niebezpieczeństwo związane z możliwym padaniem drzew oraz obłamywaniem się gałęzi na drogi jest bardzo realne.