Aktualności Aktualności

Po raz 9 obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W całym kraju obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. 68 lat temu, 1 marca 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, władze komunistyczne rozstrzelały siedmiu członków antykomunistycznego oraz niepodległościowego podziemia.

Rocznica tej zbrodni obchodzona jest od 2011 roku jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Żołnierzom Wyklętym i ich niezłomnej walce złożono hołd w dniu ich święta na terenie Nadleśnictwa Browsk. Msza święta w Kościele Rzymskokatolickim p.w. św. Jana Chrzciciela w Narewce zainicjowała uroczystości poświęcone Żołnierzom Wyklętym. Następnie Nadleśniczy Nadleśnictwa Browsk oraz inni zaproszeni goście złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą Danutę Siedzikównę ps. „Inka”, która swe życie oddała za Polskę.

Uczestnicy obchodów przejechali pod siedzibę Nadleśnictwa Browsk, gdzie wygłoszona została przemowa, jak i złożono kwiaty. Jakże inne mogło by być miejsce upamiętnienia tego wydarzenia, jak nie pomnik dzielnej sanitariuszki „Inki”, który znajduje się przy siedzibie Nadleśnictwa – w pobliżu Jej miejsca urodzenia.

Ten dzień jest szczególną okolicznością, w której rzucamy światło na wyklęte i przemilczane bohaterstwo młodego, wojennego pokolenia.