Aktualności
Pełnia czerwcowa - burza gotowa.
Czerwiec – szósty miesiąc w roku. Nazwa miesiąca (wg Brücknera) pochodzi od słowa czerw. Inne źródła wywodzą nazwę miesiąca i jak również koloru czerwonego od owada czerwca polskiego, z którego wyrabiano czerwony barwnik (koszenilę) do tkanin i zbierano w czerwcu na korzeniach czerwca trwałego – rośliny z rodziny goździkowatych.
Czerwiec w Polsce należy do jednych z cieplejszych miesięcy w roku, choć nierzadkie są ochłodzenia a nawet poranne przymrozki. 21 czerwca notujemy najdłuższy dzień w roku.
W fenologii miesiąc ten nazywany jest wczesnym latem. Zaczyna się jakże miłym świętem – Dniem Dziecka. Jest jest to miesiąc Dzieci, tych w świecie zwierząt również.
Ptaki w swoich gniazdach wychowują potomstwo. Czerwiec jest miesiącem, w którym najczęściej obserwujemy ptaki przy karmieniu swych piskląt. W tym miesiącu troskę rodzicielską możemy zaobserwować u dzwońca, trznadla i pokrewnego ortolana, dzierlatki, świergotka drzewnego, pliszek, pełzaczy, sikor, dzierzby gąsiorka, muchołówki szarej, świstunki, trzciniaka, większości pokrzewek, białorzytki, pleszki, słowika, kopciuszka, jaskółek, jerzyków, a także wróbli i mazurków. Tak samo postępują rodzice w świecie ptaków wodnych i błotnych.
Trwają masowe loty godowe chrząszczy, motyli, ważek, pluskwiaków i reprezentantów innych rzędów owadów.
W pierwszej dekadzie miesiąca przychodzą na świat koźlęta saren i cielęta jeleni.
Rodzą się młode jeże, które w chwili porodu mają kolce pokryte są skórą, lecz potem (igły) przebijają się i są białe. Maleńki jeż ma ich około 100.
Żaby kończą okres godów i składania skrzeku, pojawiają się pierwsze kijanki.
W ciepłe czerwcowe wieczory możemy obserwować latające polujace nietoperze.
Jest to nadal miesiąc kwitnienia. Kwitną lipy. Dojrzewają nasiona wiązów, topoli czarnej i wierzby iwy. Pola złocą się od ogromu kwitnących zbóż, w których to czerwienią się maki. W lesie zakwita królowa kwiatów – lilia złotogłów. Kwitną też leśne ślicznotki – trzmieliny. Masowo kwitną maliny, zaczynają kwitnąć jeżyny. W borach bagiennych spotyka się kwiaty bagna zwyczajnego, borówki bagiennej oraz piękne „bawełniane kotki” wełnianki. Zakwita też żurawina.
Pomału na skraju lasu, czy na śródleśnych polanach dojrzewają pierwsze aromatyczne poziomki.
Z grzybów jadalnych pojawiają się kozaki, borowiki brunatne i kurki, a z trujących – różne gatunki muchomorów.