Aktualności Aktualności

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PTAKÓW

W dniu prima aprilis wraz z dniem żartów już od 1906 roku obchodzimy to ptasie święto. Zostało ono ustanowione podczas ratyfikacji Konwencji o Ochronie Ptaków Pożytecznych dla Rolnictwa z 19 marca 1902 r. W dniu 18 lutego 1932 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Ignacy Mościcki podpisał przystąpienie naszego kraju do tejże konwencji.

Na terenie Polski zostało stwierdzone występowanie 462 gatunków ptaków (dane Komisji Faunistycznej; stan na dzień 31 grudnia 2019 r. dostępne tutaj) w tym 232 gatunki odbywają na terenie naszego kraju lęgi.

Ptaki można nazwać nowoczesnymi dinozaurami, a ten kto z bliska widział pokrytą łuskami ptasią nogę, ten się nie zdziwi, że zwierzęta te są najbliżej spokrewnione właśnie z gadami. Co ciekawe, krokodyle oraz ptaki miały wspólnego przodka, od którego niezależnie wyewoluowały – archozaura.

Dlaczego ornitologia cieszy się tak dużym zainteresowaniem i z roku na rok miłośników oraz obserwatorów ptaków przybywa? Przypuszczalnie dlatego, że ptaki można łatwo zaobserwować, nie tylko w lesie, ale także na wsi i w miejskim parku – dzięki temu miejsce zamieszkania nie ogranicza tego hobby. Ptaki podobnie jak my, funkcjonują w świecie makro i wszystkie żyjące gatunki są widoczne gołym okiem (czego nie można powiedzieć np. o mikroświecie owadów). Oczywiście przyglądanie się im znacznie ułatwia lornetka, ale bez profesjonalnego sprzętu optycznego i tak jesteśmy w stanie dokonać licznych obserwacji. Wiele gatunków ptaków ma kolorowe upierzenie, które cieszy oko: choćby zielono-żółte upierzenie bogatki, czy błękitne piórka znanej wszystkim sójki. Oprócz wzroku, dzięki ptakom możemy także nacieszyć nasz słuch. Wiosną wypatrujemy na niebie kluczy powracających żurawi, które z daleka oznajmiają swoje przybycie niosącym się klangorem. Relaksują nas radosne odgłosy sikor, czy wspaniałe wieczorne pieśni słowika. Oprócz niosącej wiele radości obserwacji, ptaki stanowią dla ludzi także ważne źródło pożywienia (drób), a z ich odchodów produkuje się nawozy. Gołębie pocztowe jeszcze nie tak dawno przenosiły ważne informacje, a kacze pióra do dziś wypełniają niejedną kołdrę. Dla niektórych pupilem jest pies, dla innych najlepszym przyjacielem – papuga.

Różnokolorowe, maleńkie jak koliber, czy wielkie jak struś, w większości zdolne do lotu – na świecie występuje ok. 10 tysięcy gatunków ptaków i można je spotkać we wszystkich środowiskach. Niestety wiele gatunków jest zagrożonych wyginięciem z powodu działalności człowieka, ale jednocześnie ludzie starają się je ochronić.

Pod leśniczówką żeruje właśnie stado szpaków, a trznadle i grubodzioby starają się znaleźć jakieś pełne ziarna pod opustoszałym po zimie karmniku. A jakie gatunki ptaków widać z Waszego okna?

#zostańwdomu