Aktualności Aktualności

KURACJA ROŚLINNA

Tegoroczne Święta wyglądały u nas wszystkich nieco inaczej niż zazwyczaj. Zamiast rodzinnego, wspólnego świętowania były kameralne spotkania domowników, a wielu z nas spędziło ten czas samotnie. Pomimo izolacji, w domach przygotowano wiele smakołyków, aby w tym trudnym czasie nacieszyć choć podniebienie. W związku z tym wielu z nas jak co święta borykało się z lekkim przejedzeniem…

Jakie rośliny można zastosować na problemy żołądkowe?

Jednym z podstawowych elementów domowej apteczki jest mięta pieprzowa, która oprócz łagodzenia bólu żołądka, działa także uspokajająco, dzięki zawartemu w niej olejkowi eterycznemu. Innym polecanym ziołem na trawienie jest rumianek pospolity – oprócz rozkurczania mięśni gładkich jelit, napar z jego kwiatów ma działanie relaksujące. Trawienie ułatwia także koper włoski, będący jednym z popularnych składników kuchni śródziemnomorskiej. U nas gatunek ten nie występuje naturalnie, podobnie jak karczoch oraz babka płesznik, które są także polecane na problemy żołądkowe.

Jakie inne,  domowe sposoby były stosowane na złe trawienie?
„Jadać na czczo cebulę zwyczajną albo pić trzy razy dziennie po filiżance herbaty z anyżu (nasiona) lub liści trójliścia.” – takie porady można wyczytać w książce „Kuracja roślinna” napisanej przez Leonarda de Verdmon Jacquesa. Wydanie tej pozycji z 1936 roku posłużyło Krośnieńskiej Oficynie Wydawniczej do przygotowania jej reprintu w 2017 roku. Dla odmiany na zgagę autor polecał zjedzenie jednego lub dwóch żołędzi, bądź spożycie wyskoku winnego z korzenia goryczki żółtej. A jeśli zagłębicie się w tę lekturę, to dowiecie się także o metodach na „śledziony cierpienia”, czy ucięcie palca. Oprócz „1050 wypróbowanych rad i wskazówek jak leczyć w 150 chorobach ziołami i środkami domowemi z dodaniem opisu krajowych ziół leczniczych”, książka ta zawiera zasady funkcjonowania ciała ludzkiego oraz wskazówki ogólne dotyczące zapobiegania chorobom. Więcej na temat tego niezwykłego poradnika zielarskiego możecie przeczytać tutaj. Zdecydowanie polecam przeczytać!