Aktualności Aktualności

Kopciuszek.

Nie tylko bocian (mieszka na słupie stojącym na placu Nadleśnictwa) i kos (dom ma przy wyjściu do siedziby) ani żubry (żubry online) świetnie się czują w sąsiedztwie leśników z Browska. Także malutki delikatny ptak z rodziny; drozdowatych znalazł sobie miejsce na rodzinny dom tuż przy naszej siedzibie.

O kim mowa o kopciuszku, parka tych ptaków już od kilku lat w gniazdku zbudowanym na parapecie leśniczówki, tworzy ptasią rodzinę.

Corocznie a raczej dwa razy w roku, gniazdko wysłane różnorodnym materiałem - włosiem, piórami i wełną, zbudowane z łodyg traw, mchu, korzonków i innego materiału roślinnego – luksusowe lokum – jest obdarowywane  w kwietniu-czerwcu 4–6 białymi, jajami. A po ok. 17 dniach wesoły świergot młodego pokolenia brzmi niczym najpiękniejsza muzyka.

Na uwagę tego gatunku zasługuje pleć brzydsza – tak to jest w świecie ptaków że to samce zazwyczaj są strojniejsi i piękniejsi – dobrze że w świecie ludzi jest odwrotnie.

Samiec w szacie godowej łupkowoczarny, z czarną częścią twarzową, gardłem i piersią, białym lusterkiem na skrzydle i jasnoszarym przejaśnieniem na podogoniu i dolnej części brzucha. Posiada charakterystyczny, ruchliwy, rdzawy ogon z czarnymi środkowymi sterówkami.

A więc obserwujmy przyrodę bo to naprawdę świetna lekcja na żywo.