Aktualności Aktualności

KAMIONKA

Wyrób ceramiczny, miejscowość w powiecie lubartowskim, a może inna nazwa kuny domowej? Wszystkie te określenia łączy jedno słowo – KAMIONKA. Jednak tym razem kilka słów o jeszcze innej kamionce – malinie kamionce.

Ten rzadki gatunek maliny można spotkać zarówno na terenie Europy, jak i w Azji. Podobnie jak aronia, pigwa, czy jabłoń – zalicza się ją do rodziny różowatych (Rosaceae). Co ciekawe – malina wraz z jeżyną należy do jednego rodzaju – jeżyna (Rubus).

Kamionka kwitnie na biało w maju i czerwcu, a obecnie owocuje. Jej niewielkie czerwone owoce składają się z kilku „kuleczek” – pestkowce są znacznie mniej okazałe niż w przypadku malin leśnych. W dodatku w smaku przypominają znacznie bardziej kwaskowate porzeczki, niż znane nam wszystkim słodkie maliny. Ze względu na jej rzadkie występowanie, nie stosuje się jej w kuchni.

Jeszcze rzadszym gatunkiem maliny jest moroszka (Rubus chamaemorus), znana także jako malina nordycka. Ten popularny w Skandynawii gatunek należy do reliktów polodowcowych i na terenie naszego kraju, można go spotkać zaledwie na kilku stanowiskach m.in. na Pomorzu. Właśnie dlatego podobnie jak malina kamionka – nie jest używana w rodzimej kuchni.

Czy wiesz, że…
malina moroszka jest gatunkiem dwupiennym – występują jej osobniki męskie i żeńskie.
Jednak w krajach skandynawskich, gdzie moroszka występuje licznie – uchodzi za narodowy przysmak. Produkuje się z niej zarówno dżemy, jak i napoje alkoholowe. Ze względu na swoje duże wartości odżywcze i zielarskie, malina moroszka była stosowana jako środek zapobiegający szkorbutowi, a także posiadający działanie przeciwgorączkowe, a także przeciwbiegunkowe.