Aktualności Aktualności

Już za chwileczkę, już za momencik…

Pierwszy dzień tegorocznej wiosny zbliża się wielkimi krokami. Ten dzień wypada w tym roku w poniedziałek, 21 marca. Tego dnia rozpocznie się kalendarzowa wiosna. Wiosna astronomiczna rozpocznie się dzień wcześniej, w niedzielę 20 marca.

Równonoc wiosenna - pierwszy dzień astronomicznej wiosny.

Początek astronomicznej wiosny zbiega się z równonocą wiosenną (zwaną także równonocą marcową), która wypada 20 lub 21 marca. Tego dnia dzień i noc trwają tyle samo - po 12 godzin, od tego momentu dzień będzie coraz dłuższy. Przyjęło się jednak, że pierwszy dzień wiosny świętujemy 21 marca - gdy zaczyna się kalendarzowa wiosna.

W tym roku temperatura powietrza charakterystyczna dla pory wiosennej pojawiła się u nas nieco wcześniej. Co prawda tydzień a nawet dwa tygodnie poprzedzające wiosnę nie należały do ciepłych i słonecznych, ale nie można było mówić o zimie, choć  w Puszczy Białowieskiej spadły  śladowe ilości śniegu, a kilka poranków witało nas przymrozkiem.

Mimo dość ciepłej zimy przyroda jednak tętni  swoim rytmem i nie przyśpieszyła zanadto. W zawiązku z tym, mamy nadzieję że tegoroczna wiosna będzie taką prawdziwą, jaka zdarza się niestety tylko co kilka lat, i że będzie nas cieszyła świeżą zielenią pąków i rozwijających się liści, kobiercami wiosennych kwiatów, trelami ptaków, jak również dłuższymi, coraz cieplejszymi i słonecznymi dniami.  Otoczenie wypięknieje.

W Puszczy Białowieskiej w chwili obecnej już można obserwować  przylaszczki i mimo że każda z nich kwitnie tylko 8 dni wykorzystują czas kiedy do dna lasu dociera światło słoneczne i pięknie okrywają runo leśne.

Obojętnie czy to 20, czy 21 marca, to już Wiosna! I tą chwilę właśnie odczuwamy.