Aktualności Aktualności

Jesień się zaczyna.

Jesień – jedna z czterech podstawowych pór roku w przyrodzie w strefie klimatu umiarkowanego. Charakteryzuje się umiarkowanymi temperaturami powietrza z malejącą średnią dobową oraz najwyższym w skali roku opadem atmosferycznym.

Dziś 23 września rozpoczęła się jesień astronomiczna (w momencie równonocy jesiennej). Pierwszy dzień jesieni kalendarzowej rozpocznie się w środę, 23 września.

W tym roku te dwie daty wyjątkowo przypadną w tym samym dniu. Jak długo potrwa jesień? Wszystko zależy od kryteriów przyjętych podczas wyznaczania jej początku.

Puszcza Białowieska obecnie jest w okresie tzw. wczesnej jesieni. Jej początek zwiastuje masowe owocowanie czerwonej borówki brusznicy jak też zauważalna stopniowa zmiana barwy (żółknięcie) liści krzewów i drzew. Taki stan będzie trwał do początku października, aby następnie ustąpić miejsca wielobarwnej królowej  - pełnoprawnej jesieni.

Jesienią świat roślin i zwierząt powoli przygotowuje się do zimowego odpoczynku.

W słoneczne dni baczny obserwator może zauważyć zjawisko „babiego lata” – na cienkich nitkach pająki, które je uprzędły, przenoszą się szukając schronienia na zimę.

W zbiornikach wodnych i okolicach podmokłych obserwować można płazy, które korzystają z ostatnich słonecznych dni i braku bociana, aby za chwilę udać się w miejsce zimowej hibernacji.

Natomiast na nasłonecznionych i suchych polankach leśnych można spotkać wylegujące się gady, które także lada chwila wyruszą w miejsca zimowego spoczynku.

Świat ptaków również czuje jesień. Odlatują ptaki wędrowne natomiast kopciuszek, szpak zwyczajny i rudzik zaczynają swoje charakterystyczne jesienne śpiewy. Pomału przylatują już do nas ptaki z okolic północno-wschodniej Europy.

Zwierzęta gorączkowo przygotowują się do zimy – teraz jest ostatni dzwonek na gromadzenie zapasów.

Czy nadejście jesieni sprawi, że za oknem będzie szaro i buro? Miejmy nadzieję że nie! Jak na razie przedjesienna pogoda była bardzo przyjemna. Wrzesień dotychczas był wyjątkowo ciepły, choć deszczu nie skąpił a noce stały się chłodniejsze.