Aktualności Aktualności

EDUKACJA O OCHRONIE PTAKÓW W PUSZCZY

W maju na terenie naszego nadleśnictwa gościliśmy uczniów siedmiu podlaskich szkół, biorących udział w promocyjno-edukacyjnym projekcie „Dlaczego warto chronić czynnie. Bierna i czynna ochrona przyrody w Puszczy Białowieskiej”.

Projekt jest realizowany od kwietnia br. na terenie LKP „Puszcza Białowieska" przy dofinansowaniu Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych. Pierwsze zajęcia dla uczniów odbyły się na terenie Nadleśnictwa Białowieża i dotyczyły ochrony płazów oraz siedlisk wilgotnych i bagiennych w Puszczy. Cykl drugich spotkań miał miejsce na terenie Nadleśnictwa Browsk, a tematyką zajęć była ochrona ptaków na terenie Puszczy, ze szczególnym uwzględnieniem realizowanego projektu czynnej „Ochrony orlika krzykliwego na wybranych obszarach Natura 2000". Ostatnie zajęcia edukacyjne w ramach projektu „Dlaczego warto chronić czynnie. Bierna i czynna ochrona przyrody w Puszczy Białowieskiej", odbywają się właśnie w Nadleśnictwie Hajnówka i dotyczą ochrony żubra oraz biernej ochrony na terenie rezerwatów przyrody. Pod koniec czerwca, po zakończeniu zajęć edukacyjnych na terenie trzech puszczańskich nadleśnictw planowany jest wspólny rajd, w którym wezmą udział wszyscy uczestnicy projektu.

Podczas zajęć realizowanych przez Nadleśnictwo Browsk, uczniowie mogli dowiedzieć się wielu ciekawostek o ptakach. Spotkania rozpoczynała prezentacja multimedialna w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Gruszkach. W trakcie zajęć uczestnicy na bieżąco uzupełniali zadania z kart pracy. Dotyczyły one m.in. nazewnictwa części ciała u ptaków, kolorów upierzenia wybranych gatunków, systemów dobierania się w pary, rozpoznawania sylwetek ptaków szponiastych w locie, gatunków ptaków zamieszkujących dziuple. Po zakończeniu części kameralnej i przerwie śniadaniowej, odbywała się wycieczka terenowa. Obowiązkowym punktem była wizyta na wieży widokowej zlokalizowanej niedaleko siedziby nadleśnictwa. To właśnie stamtąd z kilkoma grupami udało nam się zaobserwować orlika krzykliwego! Podczas spaceru po lesie, uczniowie dowiedzieli się, dlaczego wyjątkowo wiele dziupli wykutych jest w osikach, a wspólnie znaleźliśmy nawet kilka zamieszkałych. Słyszeliśmy odzywające się zięby, świstunki leśne, pełzacze, wilgi, trznadle, pierwiosnki… Zdobywając wiedzę w terenie można znacznie efektywniej przyswoić informacje. Dotyczy to szczególnie osłuchania i utrwalenia głosów różnych gatunków ptaków, których nauka z płyt CD lub innych plików nie należy do najłatwiejszych. Wycieczkę zakończyła wizyta nad Zalewem Siemianówka, skąd obserwowaliśmy ptaki wodno-błotne i szponiaste. Podziwialiśmy czaple białe, tańczące w locie błotniaki i polujące rybitwy. Nie zabrakło także informacji o metodach znakowania ptaków i prezentacji różnych obrączek: aluminiowych, stalowych, czy plastikowych. Po zajęciach uczniowie z pewnością wiedzą ile ptaków występuje w Polsce, w jaki sposób wyznacza się strefy ochronne i po czym odróżnić orlika od bielika.

Jeśli macie Państwo ochotę wziąć udział w podobnych zajęciach o ptakach, zapraszamy do kontaktu!

 

Zdjęcia dzięki uprzejmości Pani Agaty Naborczyk (3 LO w Białymstoku), Pani Marioli Glencner (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Białowieży), Pani Małgorzaty Olszewskiej (1 LO w Bielsku Podlaskim).