Aktualności Aktualności

ĆWICZENIA PRZECIEPOŻAROWE

14 lipca na terenie naszego nadleśnictwa odbyły się ćwiczenia przeciwpożarowe z udziałem służb mundurowych.

W ćwiczeniach z zakresu gaszenia pożaru lasu na styku Nadleśnictwa Browsk w Gruszkach i Białowieskiego Parku Narodowego uczestniczyło łącznie 13 zastępów straży pożarnej. Celem akcji było doskonalenie umiejętności gaśniczych oraz ratunkowych w momencie wystąpienia zagrożenia.

W przedsięwzięciu uczestniczyli nie tylko pracownicy Państwowej Straży Pożarnej
w Hajnówce, ale również przedstawiciele Ochotniczej Staży Pożarnej, Straży Granicznej, Wojsk Obrony Terytorialnej, Nadleśnictwa Browsk w Gruszkach i Nadleśnictwa Hajnówka.

Ćwiczenia rozpoczęła odprawa, podczas której zarówno strażacy, jak i przedstawiciele innych służb mundurowych otrzymali dokładne wytyczne odnośnie prowadzonej akcji. Następnie udano się w teren, gdzie skupiono się na możliwościach poboru wody oraz rozciągnięciu dwóch linii gaśniczych wzdłuż powierzchni symulowanego pożaru.

Całe szkolenie zabezpieczali  policjanci z Komendy Powiatowej Policji z Hajnówce.

Takie ćwiczenia pomagają lepiej przygotować się na ewentualność wystąpienia wielkopowierzchniowych pożarów oraz zapewnienia bezpieczeństwa lokalnym mieszkańcom. Jest to bardzo ważne szczególnie na terenie Puszczy Białowieskiej, gdzie duże nagromadzenie świerków zamarłych w czasie gradacji kornika drukarza zwiększa ryzyko wystąpienia pożaru. Tylko w tym roku, na terenie Nadleśnictwa Browsk w Gruszkach, wystąpiły 4 pożary, z których największy zajął powierzchnię 1,65 ha. Mamy nadzieję, że umiejętności nabyte w trakcie ćwiczeń nie będą musiały być wykorzystywane podczas prawdziwego pożaru lasu.