Aktualności Aktualności

AMETYSTOWA PERŁA JESIENI

Wraz z nadejściem jesieni, oprócz feerii barw drzew można nacieszyć oczy różnorodnymi kolorami i kształtami przedstawicieli królestwa grzybów.

Lakówka ametystowa (Laccaria amethystea) jest jednym z tych gatunków, który podczas spaceru trudno przeoczyć. Wynika to z wyjątkowego liliowego koloru, który kontrastuje ze ściółką leśną i opadłymi liśćmi. Wilgotne owocniki mają intensywnie fioletowe ubarwienie, natomiast wysuszone nabierają białej barwy. Po przekrojeniu miąższ nie zmienia koloru. Ważną cechę rozpoznawczą gatunku stanowią rzadkie, grube blaszki i pusty trzonek. Z wyglądu lakówkę ametystową można pomylić z trującą grzybówką fioletowawą (Mycena pura), jednak grzybówka ma wyraźny aromat rzodkiewki.

Ten pospolity gatunek można spotkać nie tylko w lasach liściastych i mieszanych, ale także w borach. Zazwyczaj rośnie na ściółce, ale można go zaobserwować także na rozkładającym się drewnie. Lakówka ametystowa często występuje w skupiskach. Dzięki temu łatwo zebrać w krótkim czasie pokaźną ilość tych wyjątkowych grzybów. Młode owocniki można zarówno marynować w occie, jak i suszyć, choć gatunek ten nie posiada wyjątkowych walorów smakowych – głównie dekoracyjne. Dzięki swojej unikalnej barwie z pewnością zadziwimy gości wyjątkowym daniem z lakówką ametystową.