Aktualności Aktualności

AKCJA SIEMIANÓWKA JUŻ TRWA

W ostatni weekend lipca odbyło się rozstawianie tegorocznej Akcji Siemianówka – obozu ornitologicznego, który działa nieprzerwanie od 2002 roku i jest największym śródlądowym punktem obrączkowania ptaków w naszym kraju. Akcja Siemianówka należy do Krajowej Sieci Stacji Obrączkowania Ptaków (KSSOP) wraz z Akcją Bałtycką, Akcją Carpatica, Obozem Ornitologicznym w Kaliszanach, Stacją Obrączkowania Ptaków Rakutowskie oraz Wrocławską Grupą Obrączkarską.

Skład gatunkowy obrączkowanych ptaków z pewnością nie zawiedzie doświadczonego ornitologa. Dzięki wyjątkowej lokalizacji Akcji Siemianówka, do sieci ornitologicznych trafiają różne rzadkie gatunki ptaków. Ze względu na bliskość Puszczy Białowieskiej zdarza się, że są to interesujące gatunki leśne jak np. sóweczka, czy dzięcioł białogrzbiety. Dzięki umiejscowieniu obozu na południowej stronie Zalewu Siemianówka, można liczyć także na różnorodne siewki. Podczas mojego godzinnego pobytu na akcji do sieci wpadły: muchołówka białoszyja i szara, świstunka leśna, rokitniczka, trzcinniczek, brzęczka, zaganiacz, a także trzciniak. Tego samego dnia z samego rana, odłowiony został kszyk.

Więcej informacji o Akcji Siemianówka jest dostępnych na profilu obozu ornitologicznego na facebooku. Więcej o obrączkowaniu ptaków można dowiedzieć się także tutaj: